Wojciech Gąsowski - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Wojciech Gasowski

Wojciech Gąssowski urodził się 20 czerwca 1943 roku w Warszawie. Polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Życie pozaszkolne dzielił między sportem a muzyka. Trenował szermierkę, piłkę ręczną, nożną, siatkówkę, lekkoatletykę. Po maturze miał dylemat w którym kierunku podążać sportowym czy muzycznym. W końcu zdecydował się zdawać egzaminy na warszawski AWF. Okazało się, że w tym samym czasie był finał konkursu "Szukamy młodych talentów", do którego zresztą zakwalifikował się. Wojciech zrezygnował z dalszych egzaminów i pojechał do Szczecina. Tam w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów debiutował i znalazł się w złotej dziesiątce laureatów, w której również uczestniczyli m.in. Karin Stanek i Czesław Niemen. Po występie Czerwono-Czarni zaproponowali Wojciechowi roczny kontrakt jako solista. Wystąpił na wielu koncertach m.in. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63. Po zakończeniu współpracy z Czerwono-Czarnymi występował w warszawskiej Stodole z zespołem Chochoły.

W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy jazzowe ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. na Festiwalu Jazz nad Odrą zdobył Pierwsza nagrodę w kategorii wokalistów jazzowych. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree ’67 w Warszawie wystąpił w koncercie „Nowe twarze w polskim jazzie”. Z zespołem Włodzimierza Nahornego odbył cykl koncertów pod nazwą „Jazz w Filharmonii”. Równocześnie współpracował z zespołem Tajfuny, z którym nagrał swój pierwszy przebój „Zielone Wzgórza nad Soliną”, który do dziś cieszy się wielką popularnością. Utwór ten został zaśpiewany przez Gąssowskiego w Opolu w 1967 roku, gdzie towarzyszył mu zespół Skaldowie.

W 1967 r. zaczął również współpracę z zespołem Polanie, który był pierwszym zespołem rhythmandbluesowym w Polsce. Z nimi odbył czteromiesięczną trasę po Związku Radzieckim. Jako solista nagrywał również z orkiestrą Radiowego Studia Rytm.
W latach 1969-1971 był związany z grupą ABC Andrzeja Nebeskiego, która w tym czasie zyskała największą popularność. W 1971 r. wraz z kolegami założył pierwszą w Polsce grupę hardrockową “Test”, z którą w 1974 r. wydał jedyny album zatytułowany „Test”. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest „Przygoda bez miłości”. W 1992 r. album doczekał się reedycji na cd, która zawierała dodatkowo 5 nagrań radiowych z lat 1972-73.

Wojciech Gąsowski znany jest także z wykonania piosenek Elvisa Presleya, które znalazły się na płycie w 1981 r. „Love me tender”. Nagrał dwie piosenki do serialu telewizyjnego „Wojna Domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy „Tylko wróć” w duecie z Romanem Hoszowskim oraz „Piosenkę o wadach i zaletach” w duecie z Kazimierzem Rudzkim. Wystąpił w filmie „Dwa żebra Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, w którym wykonał w duecie z Karin Stanek piosenkę „Budujemy Nowy Dom”.

Laureat wielu nagród i wyróżnień. W 1986 r. wystąpił na koncercie Old Rock Meeting w Operze Leśnej w Sopocie. Największą sławę przyniósł mu w roku 1987 utwór „Gdzie się podziały tamte prywatki” autorstwa Marka Gaszyńskiego i Ryszarda Poznakowskiego, zdobywając pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, który jest największym przebojem w jego dyskografii. Utwór ten zaśpiewał również w filmie „Złoty środek” w reżyserii Olafa Lubaszenki.

W 1985 roku wraz z zona tancerką Małgorzatą Potocką i prowadzoną przez nią grupą baletową Sabat był jednym z zakładników porwanego przez palestyńskich terrorystów statku MS „Achille Lauro”. Terroryści zamierzali  dostać się do izraelskiego portu Aszdod zaatakować tamtejsze składy amunicji lub rafinerię, w odwecie za nalot izraelskich samolotów F-16 na siedzibę Jasira Arafata w Tunisie 3 października 1985, w którym zginęło 76 osób.
Porywacze zażądali uwolnienia z izraelskich więzień 50 Palestyńczyków. Na szczęście 9 października 1985 wszystko zakończyło się pomyślnie wszyscy zakładnicy ze statku zostali uwolnieni I Wojciech Gąsowski wraz z żoną Małgorzatą wrócili  do domu szczęśliwie.

W 1989 r. wystąpił na największym na świecie festiwalu muzyki country Country Music Fan Fair w Nashville (USA). W 2000 r. nagrał tytułową piosenkę do serialu telewizyjnego „M jak miłość”. Wyróżniony złotą płytą za album „Love me tender” oraz dwiema platynowymi płytami za album „Party” nagrany w 1988 r. I „Gdzie się podziały tamte prywatki” nagrany w 1989 r. Ostatnia płyta zatytułowana „Co przed nami” wydana w 2000 r. sprzedała się w nakładzie 20 tys. egzemplarzy. 17 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza płyta artysty zatytułowana „I Wish You Love”. Płyta zawiera utwory z lat 30., 40. i 50., z repertuaru takich gwiazd jak Frank Sinatra, Nat King Cole, Dean Martin czy Ella Fitzgerald.

Autor:
Agnieszka Debska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego