Wilki - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Zespoły
    

Wilki

Wilki to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych. Od początku na czele zespolu stol główny autor tekstów i piosnek, wokalista i gitarzysta Robert Gawliński. Po licznych perturbacjach związanych ze zmianami składu zespół wszedł do studia, by pracować nad debiutancką płytą w składzie: Robert Gawliński, Michał Rollinger (klawisze), Adam Żwirski (bas) i Darek Nowak (perkusja). Jednak los chciał inaczej... Na początku nagrań śmierć zabrała Adama Żwirskiego. To właśnie jemu dedykowany jest utwór "Son Of The Blue Sky", który stał się pierwszym i jednym z najbardziej znanych przebojów Wilków. W końcu album zatytułowany "Wilki" został nagrany w doborowym składzie: Marek Surzyn (perkusja), Krzysztof Ścierański (bas), Maciek Gładysz (gitary), Mikis Cupas (eks-Cytadela) (gitary), Michał Rollinger (klawisze), Ania Orthodox (wokale), Mariusz Mielcarek (saxofon), Kostek Joriadis (klawisze).

Po ukazaniu się w maju 1992 roku płyty zatytułowanej Wilki, album okazał się bestsellerem, osiągając wynik ponad 220 000 sprzedanych egzemplarzy. Praktycznie każdy utwór z tego LP stał się przebojem, wystarczy wymienić wspomnianego wcześniej "Son Of The Blue Sky", czy też "Aborygen", "Erol", "Eli Lama Sabachtani", "Beniamin", "Glorya", "Amiranda", "Nic Zamieszkują Demony". Płyta otrzymała mnóstwo nagród i wyróżnień, a sale koncertowe podczas ogólnopolskiej trasy promującej album zapełniły się do ostatniego miejsca. Rok 1992 został oficjalnie ogłoszony rokiem Wilków. Od maja 1992 do października 1993 zespół sprzedał 200.000 kaset, 18.000 kompaktów i 2000 płyt winylowych debiutanckiej płyty.

Zespół wygrywał kolejne plebiscyty, otrzymał nagrodę festiwalu w Sopocie - Bursztynowy Słowik w kategorii "Nadzieja Roku", videoclip "Son Of The Blue Sky" jako jeden z nielicznych znalazł się w MTV. Zespół otrzymał złote i srebrne statuetki czasopism Bravo i Popcorn, zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Brum Top. W plebiscycie czasopisma Tylko Rock Wilki, aż w czterech kategoriach (płyta, nadzieja, piosenka, wokalista) zdobyły pierwsze miejsce. Zespół odbyły wielką trasę po kraju grając niemal we wszystkich miastach w Polsce.

Po nagraniu "Wilków" do grupy dołączyli nowi muzycy: Marek "Bruno" Chrzanowski (bas), Marcin Szyszko (perkusja) oraz Andrzej Smolik (klawisze). Wiosną 1993 roku muzycy Wilków wrócili do studia. Powstała wtedy druga płyta, zatytułowana "Przedmieścia", która ugruntowała pozycję Wilków na polskim rynku. Po raz drugi większość piosenek z płyty długo utrzymuje się na listach przebojów: "Nie Zabiję Nocy" , "Ballada Emanuel", "Cień w Dolinie Mgieł" (pierwotnie nazwany "Armie"), "Moja Baby" i "N'Avoie". Płyta różniła się od poprzedniej bardziej rockowym i funkowym brzmieniem. Na płycie znalazł się również przebój grupy The Doors "Indian Summer". Płyta miała swoją premierę 8 października. Był to też okres wzmożonych koncertów w całej Polsce - w ciągu dwóch miesięcy zagrali około 22 koncertów.

Po sukcesie "Przedmieść" Wilki postanowiły zaskoczyć nieco swoją publiczność i fanów wydając koncertowy "Acousticus Rockus". Płyta ta to koncert zarejestrowany podczas występu zespołu w Warszawie we wrzesniu 94, w klubie Akwarium. Krążek miał swoją premierę 3 października 1994 roku. Album ten, oprócz dobrze znanych przebojów grupy, zagranych często w innych aranżacjach, przyniósł również dawkę zupełnie nowej muzyki jak choćby piosenki: "Śpij Mój Śnie", "A Moje Bóstwa Płaczą", "Idziemy My", "Folkowy". Na krążku znalazł się również cover, utwór Czesława Niemena "Sen o Warszawie" w zupełnie nowej wersji.

Po nagraniu ostatniego albumu drogi muzyków nieco się rozeszły. Robert Gawliński postanowił rozpocząć karierę solową. W 1995 roku pojawił się pierwszy solowy album Roberta Gawlińskiego "Solo". 6 Listopada 1996 zakończona została praca nad 7 płytą długogrającą w dorobku Roberta "Kwiaty Jak Relikwie".17 kwietnia 1998 roku światło dzienne ujrzał kolejny krążek Roberta "X". W 1999 roku Robert Gawliński podpisał wieloletni kontrakt z Pomatonem. W październiku 1999 roku Pomaton wydał czwartą solową płytę Roberta pt."Gra" (nominowaną do Fryderyka w trzech kategoriach).

Rok 2000 przyniósł kolejną płytę w dorobku artysty - tym razem album dwupłytowy "Największe Przeboje" wydany przez Sony Music Polska, gdzie na dwóch kompaktach Robert przedstawił 28 swoich największych hitów nagranych solo lub z zespołem Wilki, oraz dwa premierowe utwory. Jeden z nich "Beze Mnie O Mnie" szybko piął się na radiowych listach przebojów. Drugi utwór "O Miłości" poświęcony jest pamięci Bogdana Łyszkiewicza - lidera zespołu Chłopcy z Placu Broni.

9 lutego 2000 odbyła się pierwsza po 6 latach próba zespołu Wilki, na której zespół ćwiczył materiał na trasę koncertową promującą płytę: "Największe przeboje". W lutym nastąpiła również zmiana składu zespołu samego Roberta. Sekcja Radek Łuka - Przemek Mamot została zastąpiona sekcją rytmiczną Marcin Ciempiel - Artur Hajdasz.
Rok 2001 to okres wytężonej pracy koncertowej zarówno zespołu Wilki jak i Roberta solo. W tym samym czasie Robert, korzystając z małej przerwy w pracach nad płytą Wilków, nagrał utwór "Nie Pokonasz Miłości" do ścieżki dźwiękowej z filmu "Wiedźmin" autorstwa Grzegorza Ciechowskiego. Początek roku 2002 przyniósł przede wszystkim wytężone prace nad nowym albumem Wilków. W tym roku, w Opolu - w koncercie Premier Wilki zaprezentowały utwór "Baśka". Piosenka ta nie tylko wygrała ten festiwal - ale stała się absolutnym hitem lata 2002. Był to najchętniej grany utwór przez wszystkie rozgłośnie radiowe w Polsce! Oprócz "Baśki".

31 sierpnia 2002, a więc w dniu urodzin Roberta, odbyła się premiera nowej płyty zespołu zatytułowana "4". I już w tym dniu płyta "4" zyskała status złotej płyty za sprzedaż ponad 35 tysięcy egzemplarzy, a Robert Gawliński odebral Fryderyka dla Wokalisty Roku, Kompozytora Roku i Autora Roku.  Album, "4" osiągnął status Platynowej Płyty, co oznacza, że trafił do ponad 100 tysięcy nabywców.  Przez całą jesień zespół koncertował w wielu miastach Polski. Kolejne premierowe single z płyty "4" to "Ja Ogień Ty Woda" i „Wolność jak marzenia". W 2003 roku nowa kompozycja „Here I Am", wziąła udział w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003. Utwór zajął wówczas drugie miejsce, przegrywając jedynie z propozycją „Żadnych Granic” formacji Ich Troje.

W 2004 roku zespół nagrał i wydał swój kolejny album zatytułowany Watra. Płytę promował utwory „Bohema” i „Słońce pokonał cień”. Dzieło ostatecznie pokryło się złotem, podobnie zresztą, jak kolejny longplay. Płyta zatytułowana "Obrazki" miała premierę 10 listopada 2006 i już w dniu premiery pokryła się złotem. Na pierwszym singel wybrano "Na zawsze i na wieczność" i „Love Story”.

W maju 2008 roku zespół nagrał utwór „Idziemy na mecz” na potrzeby Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Rok 2008 przyniosl Wilkom także gwiazdę w krakowskiej Alei Gwiazd. Na wiosnę 2009 roku zespół ponownie zawiesił działalność, a Gawliński nagrał wówczas piątą płytę solową. Na początku 2011 skład uzupełnił także gitarzysta Maciej Gładysz. 6 listopada 2012 roku nakładem wytwórni Sony Music został wydany siódmy album studyjny zespołu zatytułowany Światło i mrok, który promował utwór „Czystego serca”. W lipcu 2014 zespół opuścił Stanisław Wróbel, po latach do składu powrócił Marcin Ciempiel. Do grupy dołączył syn Roberta Gawlińskiego – Beniamin Gawliński. 15 kwietnia 2016 ukazała się nowa płyta Wilków, zatytułowana Przez dziewczyny.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego