Varius Manx - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Zespoły
    

Varius Manx

Początków Varius Manx należy upatrywać się w działalności grupy Skewer, w której grali Robert Janson i bracia Michał oraz Paweł Marciniak. Po opuszczeniu macierzystej formacji, muzycy postanowili kontynuować karierę pod szyldem Varius Manx, czyli "Dziwnego kota bez ogona", założonym w 1989 w Łodzi. Dołączyli do nich Piotr Sobczak i Tomasz Ziułkiewicz. W 1990 roku ukazała się debiutancka płyta Varius Manx zatytułowan The Beginning, na której znalazły się utwory instrumentalne. Rok później, skład poszerzyl sie o perkusistę Sławka Romanowskiego i śpiewającego gitarzystę Roberta Amiriana. Dwa lata pozniej w pelnym skladzie premierę miał drugi album długogrający zespołu pt. The New Shape, na którym zaśpiewali Robert Janson i Robert Amirian. W chórkach do utworu „Memphis” pojawiła się gościnnie również Edytę Bartosiewicz.

Jakiś czas po premierze krążka, na jednej z prób grupy pojawiła się wokalistka Anita Lipnicka. Już z nią w składzie, Varius Manx rozpoczął pisanie materiału na trzeci album. Pomimo wcześniejszych problemów ze znalezieniem wydawcy, materiał zainteresował Marka Kościkiewicza, muzyka grupy De Mono i szefa wytwórni Zic Zac. Kościkiewicz podpisał z muzykami kontrakt, na mocy którego w kwietniu 1994 roku do sklepów trafił album "Emu". W maju pochodząca z niego piosenka "Zanim zrozumiesz" dotarła na szczyty list przebojów. W sierpniu tego samego roku na festiwalu w Sopocie grupa zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Następnym krokiem była dla Varius Manx ogólnopolska trasa koncertowa z zespołem De Mono. Po jej zakończeniu, w listopadzie, formacja otrzymała Platynową Płytę za 200 tys. sprzedanych egzemplarzy "Emu" (ostatecznie sprzedano jej prawie 500 tys.). Kolejne single promujące krążek to utwory "Tokyo" i "Piosenka księżycowa". W międzyczasie Telewizja Polska zrealizowała o Varius Manx film dokumentalny.

Trzeci album grupy przyniósł kolejne wyróżnienia, w tym dwa Fryderyki. 24 kwietnia 1995 roku premierę miała płyta "Elf", ktora promowala uteory: Zabij mnie, Oszukam czas, czy Pocaluj noc, w której nagraniach uczestniczył nowy członek grupy - saksofonista Rafał Kokot. W dniu premiery krążek osiągnął sprzedaż 120 tys. egzemplarzy, osiągając tym samym status Złotej Płyty. Po kilku tygodniach płyta pokryła się platyną, a pod koniec tego samego roku zespół świętował zdobycie Podwójnej Platyny. Premierze towarzyszyła trasa koncertowa. Część utworów Varius Manx trafiła na ścieżkę dźwiękową do filmu "Młode wilki". Płytę kupiło ponad 100 tys. osób. Ukoronowaniem tego roku były kolejne nagrody dla grupy, w tym trzy Fryderyki (Najlepszy Zespół, Najlepsza Płyta, Robert Janson jako Kompozytor Roku). Następnie zespol wydał ostatni album z Anitą Linicką zatytułowany "Elf". Zarówno "Emu", jak i "Elf" sprzedały się w ok. 500 000 egzemplarzy. Sukcesy nie były jednak w stanie zatrzymać w składzie Anity Lipnickiej, która zdecydowała się opuścić formację.

Podczas programu "Szansa na sukces", w którym głównym bohaterem był Varius Manx, muzycy zwrócili uwagę na jedną z uczestniczek, osiemnastoletnią wówczas Kasię Stankiewicz. Z początkiem 1996 roku została ona wybrana na nową wokalistkę zespołu. Wiosną zakończyły się prace nad nowym albumem formacji – tym razem zatytułowanym "Ego", który promowany był przez single „Orła cień” i „Ten sen”. Utwór "Orła cień" odniósł duży sukces, co przełożyło się na fakt, że w dniu premiery (21 czerwca) krążek zdobył status Złotej Płyty. Tydzień później grupa wystąpiła na festiwalu w Opolu, gdzie muzycy otrzymali dwie Złote Płyty (w trakcie wręczenia nagród album był już platynowy). W ramach promocji krążka, zespół ponownie wystąpił w Sopocie i ruszył w trasę koncertową. Był to kolejny album grupy, który przekroczył nakład 500 tys. egzemplarzy. Robert Janson po raz kolejny otrzymał Fryderyka dla najlepszego kompozytora.

Początek 1997 roku to premiera płyty z muzyką do filmu "Nocne Graffiti" w reżyserii Macieja Dutkiewicza. Autorem kompozycji jest Robert Janson, a kilka z nich wykonał wspólnie z Varius Manx. Jedna z nich - "Ruchome piaski" - stała się kolejnym przebojem zespołu, a ścieżka dźwiękowa sprzedała się w niemal 100 tys. egzemplarzy. We wrześniu tego samego roku do sklepów trafił nowy album formacji, zatytułowany "End". Krążek promowany był przez single „Pilnujcie marzeń”, „Najmniejsze państwo świata” oraz „Kiedy mnie malujesz”.W przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie osiągnął już takiej popularności, sprzedając się w liczbie 130 tys. płyt. Kolejne dwa lata nie przyniosły żadnych premierowych nagrań grupy.

W kolejnych latach członkowie zespołu pracowali nad swoimi solowymi projektami. W 1997 roku na rynku ukazała się debiutancka płyta solowa Roberta Jansona zatytułowana Trzeci wymiar, a dwa lata później – album pt. Nowy świat. W tym samym roku premierę miała także pierwsza solowa płyta Katarzyny Stankiewicz pt. Kasia Stankiewicz oraz album zatytułowany Emphasis nagrany przez pozostałych muzyków zespołu pod szyldem Sigma. Muzycy zespołu zajęli się wówczas solowymi projektami, lecz w marcu 2000 roku, dokładnie w 10 lat od debiutu, został wydany album kompilacyjny Varius Manx zatytułowany "Najlepsze z dobrych". Wypełniły go największe przeboje zespołu, oraz cztery piosenki premierowe (wśród nich m.in. "Wolni w niewoli" wykorzystany w filmie "Pierwszy milion").

2001 rok przyniósł kolejne zmiany w składzie zespołu - grupę opuściła Kasia Stankiewicz, a jej miejsce zajęła nowa wokalistka - Monika Kuszyńska, mająca na swoim koncie współpracę z rockowym zespołem Farenheit. Monika z Robertem i resztą Varius Manx spotkała się przypadkiem w łódzkim studiu, gdzie obydwa zespoły nagrywały płyty. W sierpniu tego samego roku na półki sklepowe trafił siódmy krążek Varius Manx, "Eta". Pierwszym singlem promującym wydawnictwo była piosenka "Maj". Kolejnym singlem pochodzącym z "Ety" był utwór "Jestem Twoją Afryką". Trzeci i ostatni singel z albumu to kompozycja "Jestem Tobą". W tymże roku Varius Manx został wyróżniony brylantową płytą za największą liczbę złotych i platynowych płyt. Po jej wydaniu zespół zabrał się do pracy nad nową płytą.

Rok 2002 przyniósł grupie szczególne wyróżnienie - Brylantową Płytę (za największą liczbę Złotych i Platynowych Płyt przyznanych artystom w ciągu 10-lecia działalności ZPAV). W lipcu Varius Manx zdobył Grand Prix Festiwalu Krajów Bałtyckich w Karlshamn, wykonując nową piosenkę, "Moje Eldordado". Piosenka niedługo potem znalazła się na albumie "Eno", którego premiera miała miejsce w październiku tego samego roku. Inne single promujące krążek to "Jest w nim" oraz "Znów być kochaną".

Dla uczczenia jubileuszu 15-lecia działalności, zespół przygotował nowy album, zatytułowaną "Emi", ktory ukazał się w maju 2004 roku. Do pracy nad albumem zaproszono: aranżera Wojtka Lemańskiego, twórcę muzyki do filmu "Edi" w reżyserii P. Trzaskalskiego, orkiestrę symfoniczną pod kierownictwem Mirosława Błaszczyka oraz rapera Reda. Natomiast Monika Kuszyńska zadebiutowała jako autorka tekstów. Dodatkowo, po raz pierwszy od dłuższego czasu, w niektórych kompozycjach zaśpiewał Robert Janson. Pierwszy singel z nowego krążka, piosenka "Pamiętaj mnie". Po występach na festiwalu w Opolu, w Kanadzie nad jeziorem Ontario i licznych koncertach w Polsce, zespół wydał drugi singel promujący "Emi", "Stay In My Heart". W tym samym roku formacja zagrała recital w Opolu z okazji 15-lecia istnienia.

W maju 2006 roku czwórka muzyków Varius Manx trafiła do szpitala po tym, jak samochód, którym podróżowali uderzył w drzewo na drodze koło Milicza (Dolnośląskie). Dzień wcześniej zespół występował w Miliczu podczas święta tego miasta. Uwięzionych w aucie artystów wyciągnęli strażacy, którzy musieli rozciąć karoserię. Najcięższe obrażenia odniosła podczas wypadku wokalistka zespołu Monika Kuszyńska, która z urazem kręgosłupa trafiła na oddział neurochirurgii szpitala wojskowego we Wrocławiu. Niedługo po tym tragicznym wydarzeniu do sklepów trafiło pierwsze DVD grupy, zatytułowane "Ona ma siłę". Znalazły się na nim największe przeboje grupy zarejestrowane m.in. podczas występów w studiu TVP w Krakowie i Łodzi z udziałem publiczności. "Zanim zrozumiesz" w wykonaniu Anity Lipnickiej (Sopot 1994 - Grand Prix i nagroda dziennikarzy) jak i "Moje Eldorado" z udziałem Moniki Kuszyńskiej (Karlsham 2002 - Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich) połączone zostały z wręczeniem zespołowi nagród na wspomnianych festiwalach. Wśród bonusów znalazły się m.in. wideoklipy zespołu. Reedycji doczekały się również dwie pierwsze płyty Varius Manx, "The Beginning" oraz "The New Shape".

W lipcu 2006 roku tego samego roku zadebiutował singel "Tyle siły mam". Słowa napisała Monika Kuszyńska, a muzykę Robert Janson. Pod koniec listopada do sklepów trafiła płyta "Tyle siły mam", zarejestrowana 8 kwietnia 2006 w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie podczas koncertu z udziałem publiczności. Zespół wystąpił wówczas z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej pod kierownictwem Marcina Wolniewskiego. Jednocześnie muzycy poinformowali za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej, że w 2007 roku nie zagrają żadnego koncertu. Pod koniec stycznia 2007 roku wystartuje cykl specjalnych koncertów, z których dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację wokalistki Varius Manx, Moniki Kuszyńskiej. Cykl obejmowal siedem koncertów, które odbyly się od 29 stycznia do 4 lutego, w łódzkim klubie "Lizard". Pod hasłem "7 dni dla Moniki". Całkowity dochód z koncertów przeznaczony zostal na rehabilitację i niezbędne leczenie wokalistki Varius Manx.

W lutym 2010 Monika Kuszyńska zakończyła współpracę z Varius Manx, aby skupić się na karierze solowej. Jej miejsce zajęła wówczas Anna Józefina Lubieniecka, która po raz pierwszy wystąpiła z zespołem 27 lutego na gali urodzinowej radia RMF FM. W 2011 roku ukazała się nowa płyta grupy zatytułowana Eli. Nowa płyta jak zwykle zaczyna się na literę – „e” („Eli”). Pierwszym singel zwiastującym wiosnę z Varius Manx byl utwor "Przebudzenie".

W czerwcu 2013 roku nową wokalistką zespołu została Edyta Kuczyńska występująca pod pseudonimem Edi Ann. Artystka zaśpiewała „Bardzo kochać chcemy” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej filmu Wojna żeńsko-męska. W tym samym roku Varius Manx wziął udział w koncercie SuperPremiery podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Mamy teraz siebie”.

Varius Manx to dowód i przykład na to, że polska muzyka rozrywkowa może być sztuką na najwyższym poziomie. Najnowszy singiel pt. "CUDOWNE DNI" to pozytywny letni utwor. Świetny wokal Edi Ann, roztańczona sekcja rytmiczna Pawła Marciniaka i Sławka Romanowskiego, dynamiczna gitara Michała Marciniaka, oraz zwariowane saksofony Michała Kobojka. "Na wakacje gramy na uśmiechu!" mówi Edi Ann, wokalistka zespołu.

W 2014 roku, grupa wystąpiła w akcji Radia RMF FM „Ja Cię Kręcę” z okazji 25-lecia stacji, nagrywając razem z Kacprem Gołdą (zwycięzca wybrany przez zespół) nową wersję utworu „Africa”, grupy Toto. W kolejnych miesiącach zespół wydał takie utwory jak: „Wierzę w miłość”, „Cudowne dni” oraz „Spokój”.

W 2016 roku, grupa wraz z byłą wokalistką zespołu, Katarzyną Stankiewicz wyruszyła w ogólnopolską, jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia istnienia. Ich pierwszy występ miał miejsce 31 grudnia 2015 podczas koncertu sylwestrowego TVP2 we Wrocławiu, podczas którego zaprezentowali „Orła cień”, „Ruchome piaski” oraz „Set Fire to the Rain” z repertuaru Adele. Pierwszy oficjalny koncert rozpoczynający jubileuszową trasę koncertową odbył się 9 kwietnia we Wrocławiu. Kilka dni później premierę miał singiel „Ameryka”, w którym wokalnie udzieliła się Stankiewicz. W czerwcu tego samego roku zespół pojawił się na LIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie został ciepło powitany przez publiczność. Wystąpił w kilku koncertach, zaś ich najnowszy wówczas utwór „Ameryka” otrzymał nagrodę SuperPremiery. 21 lipca 2016 roku zarejestrowano koncert zespołu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, zaś zapis występu wydano na albumie 25 Live, który swoją premierę miał 21 października tego samego roku. Album promowany jest kolejnym wspólnym singlem Varius Manx i Katarzyny Stankiewicz, pt. „Piątek”.

10 czerwca 2017 roku, w programie Pytanie na śniadanie, premierę miał ich kolejny wspólny utwór, „Biegnij”, który powstał w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej (jako „Run”). Piosenka została oficjalnym hymnem promującym Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017, odbywające się w dniach 20-30 lipca we Wrocławiu. 13 kwietnia 2018 ukazał się wspólny album nagrany z Kasią Stankiewicz pt. Ent. Niedługo później zespół ruszył w promującą album trasę koncertową, pierwszy koncert odbył się 23 kwietnia 2018 roku w Teatrze Palladium.


Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego