Urszula - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Urszula

Urszula Kasprzak urodziła się 7 lutego 1960 roku w Lublinie - popularna polska wokalistka rockowa, znana jako Urszula. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. W roku 1977 jako amatorka uczestniczyła w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Piosenką Kopciuszek wyśpiewała sobie główną nagrodę - Złoty Samowar. Rok później (1978) wystąpiła w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z piosenką Umieć żyć, która jednak przeszła bez echa. Urszula zaprzestała śpiewania i podjęła studia na UMCS w Lublinie. Jednak nie zapomniano o niej. W roku 1980 została zaproszona do udziału w Festiwalu Piosenki w Sopocie, by towarzyszyła wykonawcom w chórkach. W tym samym czasie Urszula nagrała w poznańskim studio sześć piosenek z Ryszardem Kniatem (późniejszym liderem grupy Klincz), oraz towarzyszyła Majce Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty.

Na przełomie lat 1981/1982 Romuald Lipko (lider Budki Suflera) za namową Jerzego Janiszewskiego zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studio Polskiego Radia. Były to: "Fatamorgana '82", "Bogowie i demony" i "Luz blues w niebie same dziury". Piosenką Fatamorgana '82 Urszula zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków Zapraszamy do Trójki. W tydzień potem już była na liście przebojów. Lata 1983-1987 to lata współpracy z Budką Suflera. Należy tu wyraźnie zaznaczyć, że Urszula nigdy nie była wokalistką Budki Suflera. Na koncertach zawsze przedstawiano ich jako Urszula i Budka Suflera, bądź Urszula z towarzyszeniem Budki Suflera.

W roku 1983 ukazał się debiutancki album wokalistki, pod tytułem Urszula. Największy sukces odniosła ballada "Dmuchawce, latawce, wiatr", która w konkursie Polskiego Radia i Telewizji została uznana za Największy Przebój Roku. Kolejnymi przebojami stały się ballada "Michelle ma belle", "Rodezja – finezja" oraz hardrockowa "Totalna hipnoza".
W 1984 roku Urszula przedstawiła odmienny, mniej rockowy, zdominowany przez instrumenty klawiszowe repertuar. Już jego pierwsza odsłona, "Malinowy król", okazała się jednym z największych przebojów roku. W tym samym czasie Urszula wystąpiła w musicalu Katarzyny Gaertner Żeglując w dobry czas, gdzie wyśpiewała przebój "Polka idolka".

Później popularność zyskały kolejne piosenki przygotowane na drugi album: "Podwórkowa kalkomania", ballada "Wielki odlot", "Szał sezonowej mody" i "Twoje zdrowie mała". W 1985 roku, z dużym opóźnieniem zostały wydane na płycie Malinowy król. W tym samym roku Urszula zadebiutowała na srebrnym ekranie. Zagrała samą siebie w filmie Ryszarda Rydzewskiego Alabama, gdzie wraz z Budką Suflera wykonywała piosenki z nowej płyty. Na listy przebojów trafiła wówczas pochodząca z niego wokaliza "Temat Bożeny", która również trafiła na album.

Wkrótce po wydaniu tej płyty na listy przebojów trafił premierowy utwór nagrany z Budką Suflera, "Próba sił". Urszula zagrała ponadto pierwszą rolę aktorską, w filmie Romana Załuskiego "Och, Karol". Film promowała piosenka "Baw mnie", zaśpiewana przez Urszulę wraz z Sewerynem Krajewskim. W tym samym roku artystka nagrała już materiał na trzeci album oraz przebój "Pod latarnią" na płytę zespołu Klincz, promowane dopiero od 1986 roku. Rok 1985 dla Urszuli był ważny także w życiu osobistym. Poznała swojego przyszłego męża i muzycznego partnera Stanisława Zybowskiego, który zaczął wtedy grać koncerty z Budką Suflera.

Na płycie zatytułowanej Urszula 3, wokalistka przedstawiła tym razem bardziej gitarowe brzmienie. Promował ją hit "Powiedz, ile masz lat", a na listy przebojów trafiły jeszcze ballada "Kto zamiast mnie", "Jestem ogniem", "Bez toastów", a w 1987 "Czeska biżuteria". Podobnie jak poprzedni album, ten również wyszedł z ogromnym opóźnieniem, już po wypromowaniu wszystkich przebojów, a więc dopiero w 1987 roku. W tym samym roku Urszula zaśpiewała utwór "Sweet, Sweet Tulipan" – temat przewodni serialu telewizyjnego Tulipan, oraz kolejny przebój z zespołem Klincz, "Koty".

W lutym 1987 roku Urszula ruszyła w półroczną trasę koncertową po USA. Występowała w teatrach, klubach, dyskotekach polonijnych, a także uczelniach w takich miastach jak Filadelfia, Waszyngton, Detroit, Chicago, Nowy Jork, Boston. W tym samym roku urodził się syn Urszuli i Stanisława Zybowskiego, Piotr. W roku 1988 Urszula powróciła z USA przywożąc ze sobą datowaną na rok 1989 pierwszą polską płytę kompaktową z muzyką rozrywkową - The Best of Urszula & Budka Suflera wydaną przez Rock Studio z Nowego Jorku. Po powrocie Urszuli do kraju ukazała się jej ostatnia płyta analogowa, a zarazem pierwsza nagrywana bez udziału zespołu Budka Suflera - Czwarty raz. Na tej płycie Urszula po raz pierwszy zaśpiewała także własne teksty. Połowę piosenek skomponował jej dotychczasowy kompozytor Romuald Lipko, a drugą połowę, tę bardziej rockową, Zybowski. Płyta przeszła jednak bez echa.

W roku 1989 Urszula wystąpiła podczas koncertu Polska Promocja na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowym zespołem Jumbo, którego liderem był Stanisław Zybowski. Zaprezentowała nowy, bardziej drapieżny, rockowy wizerunek oraz kolejny przebój, balladę "Rysa na szkle". Na niektóre listy przebojów trafił później utwór "Smutno jest w zoo". Lata 1990-1994 Urszula spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertowała dla publiczności polskiej i amerykańskiej. W tym czasie ukazały się jej kolejne płyty: Urszula & Jumbo (1992) Best of Budka Suflera & Urszula (1992) oraz wydana z okazji jubileuszu dziesięciolecia działalności artystycznej Greatest Hits of Urszula (1992).

W 1994 roku Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, podczas której przyjmowana była entuzjastycznie później kontynuowanej z nią także w Polsce. Wokalistka postanowiła przypomnieć się na polskim rynku utworem "Bez ciebie nie ma mnie", na płycie wydanym dwa lata później jako "Euforia" oraz coverem szlagieru "Konik na biegunach". Dopiero ten cover okazał się "strzałem w dziesiątkę" i przywrócił Urszulę na szczyt. Rok później umiarkowaną popularność zdobyła ballada "Woodstock '94".

Absolutny przełom nastąpił dopiero w 1996 roku, kiedy na listy przebojów trafił jeden z największych hitów w karierze Urszuli, "Na Sen". Już wkrótce, 21 marca, na rynek trafił długo oczekiwany powrotny album artystki, Biała droga. Ponownie utrzymany w rockowych klimatach album szybko zyskał miano multiplatynowej płyty. Okazał się największym bestsellerem w jej karierze, osiągając nakład ponad 300 tys. egzemplarzy. Na szczyty list przebojów trafiły również: "Niebo dla Ciebie", "Ja płaczę" i już w 1997 tytułowa "Biała droga". Wkrótce po premierze płyty Urszula uczestniczyła w festiwalu w Opolu oraz Sopot Rock Festiwal, a także na koncercie "Przystanek Woodstock" dla trzydziestotysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem.

Jeszcze w tym samym 1996 roku Urszula zarejestrowała materiał na płytę koncertową Akustycznie, która ukazała się 6 grudnia i zdobyła status platynowej płyty, z nakładem ponad 120 tys. sztuk. Ta płyta przyniosła także przebój "Coraz mniej", który jest polskojęzyczną wersją piosenki "Wishing Well" z płyty Urszula & Jumbo. Płytę promowała również nowa wersja hitu "Dmuchawce, latawce, wiatr". W 1997 Urszula nagrała w duecie z Kayah premierowe nagranie na kompilację "Playboy Play..." firmowaną przez miesięcznik "Playboy", pod tytułem "Uwierz, to nie ja". 23 listopada 1998 odbyła się premiera płyty Supernova, która również uzyskała status platynowej płyty i nakład ponad 120 tys. sztuk. Album przyniósł jeden z najpopularniejszych przebojów roku, "Anioł wie..." i nową wersję nagrania "Rysa na szkle". Na listy przebojów trafiły także single "Dnie-ye!", "Żegnaj więc" i "Depresja".

26 kwietnia 2001 ukazał się album - Udar. Promujący go jako pierwszy, "Udar", przeszedł bez echa. Kolejne, "Piesek twist", "Klub samotnych serc" i "Progress", odniosły umiarkowany sukces. Album nie powtórzył więc sukcesu poprzednich płyt. Został nagrodzony Złotą płytą za sprzedaż 35 tys. kopii. 25 sierpnia podczas Sopot Festival Urszula otrzymała najwyższe trofeum festiwalu, czyli statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt dokonań artystycznych.
Również w 2001 roku do zespołu Urszuli dołączył znany gitarzysta rockowy Maciej Gładysz, zastępujący często na koncertach chorego Stanisława Zybowskiego.

22 listopada 2001 w warszawskim szpitalu Akademii Medycznej mąż Urszuli zmarł. Pomimo tej tragedii Urszula nie poddała się. Urszula uciekła w pracę, by nie poddać się rozpaczy. 17 czerwca 2002 ukazał się dwupłytowy album - The Best przygotowany przez Urszulę i jej męża z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej. Na pierwszej płycie zebrano 12 największych przebojów Urszuli autorstwa Zybowskiego. Kompilację wzbogacił także jeden premierowy utwór "To, co było raz (nie wróci już)".  Na drugiej, w wersjach koncertowych, umieszczono 11 utworów, w tym 5 przebojów z okresu współpracy z Budką Suflera i 5 rockowych z lat 90. Po dwóch miesiącach album uzyskał status złotej płyty, osiągając sprzedaż ponad 35 tys. Sztuk.

W 2002 roku, jako dodatek do miesięcznika Przyjaciółka, ukazał się pierwszy w karierze wokalistki album z kolędami. W 2003 roku Urszula wzięła udział w projekcie RMF FM i nagrała dwa covery światowych przebojów z polskimi tekstami na płytę RMF FM – Moja i Twoja muzyka: "Kto by Cię chciał pokochać" z repertuaru Boba Marleya oraz "Jeśli mnie nie znasz" z repertuaru grupy Simply Red. W tym samym roku Urszula wzięła też udział w kampanii społecznej Możesz zdążyć przed rakiem, w ramach której zaśpiewała piosenkę "Gdy mi ciebie zabraknie" na płycie Ladies oraz wystąpiła w galowym koncercie, promującym ten album, nagrany przez czołowe polskie wokalistki. W tym samym roku ukazał się minialbum Urszuli z piosenkami dla dzieci, będący dodatkiem do tygodnika "Gala". Wtedy też na świat przyszedł jej drugi syn, Szymon, z nowego związku. Urszula związała się z Tomaszem Kujawskim, który dotąd dbał o nagłośnienie podczas jej koncertów.

22 listopada 2003 roku na rynek trafiła kolejna kompilacja hitów Urszuli, Złota Kolekcja: Baw mnie. W maju 2004 roku Urszula wzięła udział w specjalnym koncercie Budki Suflera, zorganizowanym podczas festiwalu w Opolu dla uczczenia 30-lecia zespołu. Na początku 2005 roku Urszula wspólnie z innymi czołowymi polskimi wokalistami nagrała utwór "Pokonamy fale" w ramach akcji charytatywnej na rzecz ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim.We wrześniu 2005 roku ukazał się nowy singiel artystki "Dziś już wiem", poświęcony zmarłemu mężowi Urszuli, Staszkowi Zybowskiemu.  W czerwcu 2006 roku Urszula pojawiła się na festiwalu w Opolu. Wystąpiła w dwóch koncertach: w Superjedynkach wykonała hit "Dziś już wiem", który walczył o tytuł Przeboju Roku, zaś podczas koncertu Premiery Gwiazd zaśpiewała utwór "Nie znam", na płycie wydany jako "Kayla".

W czerwcu 2009 roku premierę radiową miał pierwszy od czterech lat singiel Urszuli, "Wstaje nowy dzień", zwiastujący nową płytę. Utwór skomponował niegdyś Zybowski. Singiel ten przez kilka miesięcy gościł na listach przebojów w wielu lokalnych rozgłośniach radiowych. 9 kwietnia 2010 odbyła się premiera od lat oczekiwanego albumu Urszuli, - Dziś już wiem. Nowe piosenki utrzymane były w stylistyce soft rockowej. Płytę promował utwór "Każdy z nas ma", skomponowany przez gitarzystę zespołu Wilki, Mikisa Cupasa.
Album wyprodukował Maciej Gładysz, który po śmierci Stanisława Zybowskiego został kierownikiem muzycznym zespołu Urszuli. Na listy przebojów trafił jeszcze utwór "Skaczę na dach". Album uzyskał status złotej płyty i nakład 15 tys. Sztuk. 6 sierpnia album ten został dodatkowo wydany na karcie pamięci, jako pierwsze polskie wydawnictwo wydane w formacie Flash Music. 29 października ukazała się reedycja albumu, zawierająca CD z utworami z podstawowej wersji płyty oraz DVD z 17 teledyskami Urszuli, wyselekcjonowanymi z całego okresu jej kariery. W znalezieniu pierwszych klipów pomagali fani. Reedycję płyty promował utwór "Ten drugi".

27 sierpnia 2013 ukazał się dziesiąty studyjny album artystki, utrzymana w rockowym stylu płyta - Eony Snu. Zapowiadał ją singiel "Miłość", będący polskojęzyczną, a do tego balladową wersją skomponowanego przez Stanisława Zybowskiego utworu "I Really Have To Go" z płyty Urszula & Jumbo. Kolejnym singlem promującym płytę był utwór "Kamienie". Urszula napisała większość tekstów, była też współkompozytorką kilku piosenek i współproducentką płyty. Album został nagrany z wykorzystaniem sprzętu analogowego. 27 maja 2014 ukazał się album Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te z 10 największymi przebojami Urszuli z lat 80. nagranymi na nowo na płycie winylowej oraz 2 premierowymi singlami: "Wielki odlot 2" oraz "Mała". 30 maja podczas festiwalu TOPtrendy Urszula, jako pierwsza polska artystka, po raz drugi w karierze odebrała nagrodę Bursztynowy Słowik za całokształt twórczości. 8 stycznia 2015 Urszula została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

20 listopada 2015 odbyła się premiera dwupłytowego albumu z dyskami CD i DVD Biała droga Live – Woodstock Festival Poland 2015, stanowiącego zapis koncertu, który Urszula z zespołem zagrała z okazji dwudziestolecia wydania płyty - Biała droga, stanowiącej jej największy sukces komercyjny. Wiosną 2016 Urszula odbyła swoją pierwszą w Polsce klubową trasę koncertową „XX-lecie Białej Drogi”, z okazji wydania jubileuszowej reedycji albumu - Biała droga. Najlepsze wykonania poszczególnych piosenek z tej płyty zebrano na dwupłytowym albumie z dyskami CD i DVD „Biała droga Live”, który został wydany 16 września 2016.

Jesienią 2016 Urszula odbyła swoją pierwszą w Polsce akustyczną trasę koncertową, „Urszula Akustycznie – Największe przeboje”, zorganizowaną w największych salach koncertowych, z gościnnym udziałem kwartetu smyczkowego Aukso. Występ w Pałacu Młodzieży w Katowicach udokumentowano koncertowym albumem Urszula z kwartetem smyczkowym – Złote przeboje akustycznie, wydanym 17 lutego 2017 roku i zawierającym największe przeboje wokalistki z jej całej kariery. Wiosną 2017 Urszula wyruszyła z kwartetem Aukso na drugą część tego tournee.

W styczniu i sierpniu 2017 roku Urszula wystąpiła m.in. z Beatą Kozidrak i Krzysztofem Cugowskim w koncercie Zakochani w Lublinie z okazji 700. urodzin miasta Lublin z piosenkami Kolejka napowietrzna i Dzień Dobry Panie Lu skomponowanymi przez Tomasza Momota. W 2018 roku świętowała 35-lecie swojej działalności. W lutym i marcu koncertowała w kilku miastach m.in w Poznaniu, Gdańsku i w Krakowie w ramach trasy koncertowej Najlepsze 80-te.Trasę kontynuowała jesienią. W styczniu 2019 roku Urszula wydała singiel "O mnie o Tobie".

Autor:
Agnieszka Debska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego