Urszula Sipińska - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Urszula SipiNska

Urszula Aleksandra Sipińska urodziła się 19 września 1947 roku w Poznaniu. Dzieciństwo spędziła na Wildzie. Wychowywała się razem ze starszą siostrą- Elżbietą i młodszym bratem Stanisławem. Czasy dzieciństwa wspomina bardzo dobrze, w domu zawsze panowała rodzinna, ciepła atmosfera, właśnie w tym okresie Urszula Sipińska zaczęła interesować się muzyką. Ukończyła klasę fortepianu w Wielkopolskim Studium Muzycznym. Kiedy studiowała wydział Architektury Wnętrz współpracowała ze Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu.

Urszula Sipińska zadebiutowała jako polska piosenkarka w roku 1965 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jedną z nagród, które wówczas zdobyła, było prawo występu w tym samym roku w Opolu. Tam w roku 1967 podbiła serca publiczności i krytyków piosenką "Zapomniałam”,którą skomponowała razem z siostrą, a tekst do piosenki napisała Inka Korniszewska. Piosenka bardzo szybko stała się przebojem. Wydana została jednak po raz pierwszy nieoficjalnie, oczywiście bez przestrzegania praw autorskich, w formie bazarowej pocztówki dźwiękowej, dwa lata później, a oficjalnie dopiero w roku 1971 roku. W tym momencie Artystka stała się jedną z najbardziej znanych piosenkarek. Urszula Sipińska zaczęła swoją karierę muzyczną, ale nie zrezygnowała z nauki.  W 1968 roku piosenkarka zdobyła I nagrodę za wykonanie piosenki "Po ten kwiat czerwony" podczas festiwalu sopockiego, a dwa lata później została uhonorowana na festiwalach zagranicznych w Szwajcarii i na Teneryfie.

Na początku lat 70-tych zaczęła współpracować z Piotrem Figlem, razem nagrali wiele przebojów :  Cała Polska śpiewała "To był świat w zupełnie starym stylu", czy "Jaka jesteś, Mario?". Aby zostać profesjonalną artystką musiałaby zdać ministerialny egzamin z tzw. wiedzy ogólnej. - Ja podczas studiów studiowałam trzy lata historię sztuki, trzy lata filozofię, estetykę, socjologię, itd. Z czego więc miałabym zdawać? Miałabym przed Bardinim i jego komisją wykonać piruet? - śmiała się Urszula Sipińska. Odmówiła zdawania. Do końca zachowała oficjalny statut artysty-amatora. W 1971 roku zdobyła tytuł Miss Obiektywu w Opolu.

Jej pierwsza płyta długogrająca, zatytułowana Urszula Sipińska, została wydana w 1971 roku nakładem wydawnictwa Pronit. Rok później dzięki piosence "Bright Days Will Come" artystka zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Meksyku, a w kraju popularnością cieszył się utwór "Jaka jesteś Mario", nagrodzony w Opolu. Obie piosenki trafiły na drugi album artystki, Bright Days Will Come, wydany w 1973 roku. Zawierał on także nagranie "To był świat w zupełnie starym stylu", które okazało się jednym z największych przebojów w repertuarze Sipińskiej.

W kolejnych latach Urszula Sipińska występowała z powodzeniem m.in. w Tokio i NRD. W roku 1975 światło dzienne ujrzał kolejny album, Zabaw się w mój świat, z przebojem "Komu weselne dzieci", który jak wspomina Urszula w swojej książce "Gdybym była Aniołem. Historie prawdziwe, dziwne, śmieszne", Maryla Rodowicz ukradła jej ten utwór. Opisała że Maryla po nagraniu własnej wersji mojej piosenki "Komu weselne dzieci" udzieliła wywiadu telewizyjnego, w którym Jurek (Jerzy Kondrat, mąż Sipińskiej) usłyszał jak mówi, że piosenka nie została napisana dla mnie, tylko dla niej. Tymczasem Sipińska ma dowody, że piosenka powstała przy niej. Skomponowała ją Katarzyna Gartner a słowa napisała sama Agnieszka Osiecka, a wstęp na sitarze - instrumencie indyjskim, zagrał Zbigniew Hołdys. Mąż Sipińskiej ostro obsztorcował Rodowicz. - Maryla podobno bardzo nas przepraszała, tylko że do winy się nie przyznała - czytamy w jednym z wywiadów... Aktualnie piosenkarki nie mają ze sobą żadnego kontaktu.

Piosenkarka zdobyła II nagrodę w Palma de Mallorca za utwór "Wołaniem wołam cię", a także nagrodę publiczności na kolejnym festiwalu w Opolu. Wystąpiła na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Lansowała piosenki "Chłopak z drewna" i "Za wolno płynie czas". W roku 1980 ukazał się jej kolejny album, "Są takie dni w tygodniu/Kolorowy film", na który złożyły się dwa różne programy na oddzielnych stronach krążka. W 1981 roku piosenkarka nagrała płytę z muzyką country, uwielbiała ten rodzaj muzyki, płyta „W podróży” zawierała takie przeboje jak „Znowu jestem dziś w podróży”, „ Pamiętam nas” i "Chcę wyjechać na wieś". W 1982 roku, podczas pobytu w Niemczech, piosenkarka uległa wypadkowi samochodowemu, który niemal zakończył się kalectwem. Wskutek tego, postanowiła wziąć dłuższą przerwę w karierze.

W 1988 roku powróciła nagraniem "Cudownych rodziców mam", która stała się jej największym przebojem. Z tą piosenką wystąpiła na festiwalu w Opolu. Wydała album Nie zapomniałam dedykowany jej rodzicom, na którym znalazł się jeszcze przebój "Gdzie ten świat 60-tych lat". Na przełomie lat 80. i 90. pożegnała się z estradą, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o zakończeniu kariery po skończeniu 40. roku życia. W 1992 roku wydała jedynie album z kolędami „Mędrcy świata monarchowie”.  

Artystka powróciła do swojego wyuczonego zawodu architekta wnętrz i prowadzi własne studio architektoniczne w Poznaniu. Zaprojektowała m.in. wnętrze Collegium Polonicum w Słubicach, Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także licznych banków, supermarketów i hoteli. Napisała także dwie książki: "Hodowcy lalek (2005)", w której opowiada historię kariery piosenkarki w czasach PRL-u, oraz "Gdybym była aniołem". Historie prawdziwe, dziwne, śmieszne (2010), dedykowaną ojcu, który zachęcał ją do pisania. Została członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010 oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego