Universe - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Zespoły
           
Universe

Universe to polski zespół, założony w 1981 przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles, a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". W 1983 roku zespół wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki, dzięki któremu otrzymał możliwość wystąpienia podczas XX Krajowego Festiwal Piosenkiu Polskiej w Opolu, gdzie wykonał utwór „Mr. Lennon” i zajął drugie miejsce. Utwór trafił na szczyty radiowych i telewizyjnych list przebojów. Nagle wszystko nabrało innego tempa. Olbrzymia popularność i dziesiątki propozycji koncertowania w kraju i za granicą, zrodziły potrzebę stworzenia zespołu.  

W listopadzie 1983r. Universe przez miesiąc koncertował na Kubie, by po powrocie nagrać z udziałem D. Kozakiewicza, W. Morawskiego i M. Żaka, materiał na pierwsze single zespołu: „Blues na wpół do piątej rano”, „Ty masz to, czego nie mam ja”, „Każdego wciąga poker” oraz „Ćwiczenia z anatomii” wydane nakładem firmy „Tonpres” ukazywały się pojedynczo na płytach winylowych. W połowie 1984r. pojawili sie nowi muzycy I tak powstal zespol Universe w skladzie: obok  Mirosława Bregułę i Henryka Czicha, perkusja -Janusz Piechaczek i Janusz Bogacki, na gitarze basowej -Rafał Rudziński i Piotr Jarosz, na instrumentach klawiszowych -Andrzej Piśniak a na gitarze solowej -Dariusz Boras. W tym skladzie muzycy nagrali kolejne przeboje jak: „Chiny”, „Gwiezdna podroż”, „Wołanie przez ciszę”, Głupia Żaba” oraz materiał na autorską płytę kolędową i wiele innych utworów, z których większość bezwzglednie można dziś nazwać przebojami polskiej sceny lat 80-tych.  

Niestety, mimo wielu prób managera zespołu, pomiędzy 1985 a 1988 r., żadna z ówczesnych firm fonograficznych nie wyraziła konkretnego zainteresowania wydaniem płyty długogrającej zespołu. Tak więc, cel nadrzędny (longplay) zdawał się być coraz odleglejszy, wręcz nieosiągalny a perspektywy mgliste. Kiedy nawet sukces komercyjny piosenki „Tacy byliśmy” niczego nie zmienił, muzycy zespołu Universe postanawiają się rozejść. Gdzieś w Niemczech zamieszkali Jozef Chuć, Janusz Piechaczek, Eligiusz Badura i Piotr Jarosz. Leszek Żuchowski wyjechał do Francji a Dariusz Boras realiował przeróżne muzyczne pomysły mieszkając w Warszawie. Janusz Bogacki  Marek Małota nigdzie nie „wyemigrowali”.  

W 1988 r. Mirek i Heniek postanowili jednak wrócić do formy duetu, sami sobie być managerem i tak przeczekać „ciężkie czasy”. Ten stan nie trwał jednak długo. Początek lat 90-tych, dla wielu muzyków w Polsce oznaczał zupełnie nowe czasy. Jak grzyby po deszczu powstawały dziesiątki firm fonograficznych a jedna z nich -Baron Music, zaproponowała Heńkowi wydanie dwóch płyt: składanki największych przebojów Universe i nagranie nowego materiału na premierowy album. W takiej sytuacji Heniek z Mirkiem wzięli się do natychmiastowej pracy aby wspólnie zrealizować, niespełnione dotąd marzenie swojego życia. I tak w 1991 roku na rynku pojawił się pierwszy album Universe „The Best of Universe”, który sprzedał się olbrzymim nakładem, a premierowy „Magnes serc” spowodował, że o Universe znów zaczęło być głośno. Piosenka „Bo to taka piękna miłość” wygrała w jednej z edycji telewizyjnego programu „Muzyczna Jedynka”. Utwory „Bądź znowu przy mnie” i ”Nie wiem, czy to miłość” zdobyły laury na Festiwalu w Sopocie.

W 1992 na festiwalu w Opolu, zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Rok później na tej samej imprezie Universe zdobył III nagrodę za utwor „Dokąd uciec chcesz”. W nagraniach kolejnych płyt wzięli udział, m.in.: Dariusz Kozakiewicz, Józef i Jan Skrzek, Andrzej Urny, Jerzy Kawalec, Michał Dąbrówka, Beno Otręba i wielu, wielu innych muzyków. Zazwyczaj szybko udawało się znaleźć wspólny język, a ich wspaniałe umiejętności, w połączeniu z kompozycjami i tekstami Mirka czy Heńka, tworzyły osobliwy i niepowtarzalny nastrój muzyki zespołu Universe.  

Na kolejnej płycie „Być przy Tobie” pojawiała się znakomita wokalistka Beaty Kozidrak, która w duecie wraz z Mirkiem zaśpiewali piosenkę „Tyle chciałem Ci dać”. Utwór bardo szybko stał się następnym wielkim przebojem Universe. Praca twórcza, koncerty w kraju i zagranicą, pochłaniały niemal każdą wolną chwilę. Mimo wspaniałego poczucia spełnienia muzycznego, pojawiło się jednak coś, co budziło niepokój Mirka i Heńka. Tym czymś była nieumiejętna promocja (wręcz jej brak) ich kolejnych dokonań artystycznych. Ilość sprzedawanych krążków nie sugeruje niczego złego ponieważ zespół miał rzesze fanów!, ale nieobecność zespołu w mediach powodowała, że poza wielbicielami, mało kto wiedział o dorobku i poczynaniach Universe, czy wręcz jego istnieniu. Do 2000 Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.

13 października 2001 roku w chorzowskim Teatrze Rozrywki, odbył się koncert jubileuszowy zespołu. Tam też podjęta została decyzja, że trzeba znaleźć odpowiedniego managera i muzyków, którzy wspólnie z Mirkiem i Heńkiem utworzą zespół Universe. Koncertami I intensywną aktywnością medialną, wszystkim należało by przypomnieć dotychczasowy dorobek oraz najnowsze piosenki Universe. W 2001 Mirosław Breguła wraz z zespołem młodych muzyków nagrał swój solowy album Kto ci jeszcze wierzy? Płyta ta, nagrana między innymi w Polsce i Niemczech, została bardzo wysoko oceniona przez krytyków rynku muzycznego, w szczególności za bardzo bogate i dopracowane brzmienie. Płyta zawiera 12 utworów, zaaranżowanych w specyficznym, mrocznym klimacie. Teksty piosenek są częściowo autobiograficzne.  

Od połowy 2002 r. Universe tworzyli: Mirek Breguła - wokal, gitara akustyczna, Heniek Czich - wokal, instr.klawiszowe, Damian Filipowski - git. el., Wojciech Wesołek - git.el., Marcin Kulik - gitara basowa, Grzegorz Krzykawski - perkusja, Adam Greń -instr.klawiszowe i Waldemar Marek Książczyk - manager. 2005 rok wniósł nowe zmiany. W zespole pojawiła się nowa osoba – Romek Jońca - klawiszowiec. Siedem osób i dziesiątki godzin spędzonych na próbach owocowały świetnym brzmieniem. Aż ukazała się płyta pt. „Zanim”. Utworem promującym płytę był przebój „Ja taki fajny gość”. Został do niego nakręcon teledysk, uznany za jeden z najlepszych klipów Universe. Utrzymany jest w stylistyce lat 60-tych.  

2 listopada 2007 lider i współzałożycel zespołu Mirek Breguła, popełnił samobójstwo, w chorzowskiej kamienicy w której mieszkał. Muzyk pozostawił po sobie list pożegnalny, którego treść nie została podana do publicznej wiadomości. Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas "Festiwalu Stróżów Poranka", 28 października 2007, wraz ze swoim fanem, polskim wokalistą Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. Zaśpiewał utwór "Niby Bracia" – piosenka ta pochodzi z płyty Być przy Tobie, wydanej w 1994. Jego prochy zostały pochowane 7 listopada 2007 na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. W pogrzebie wzięło udział ponad 5 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym rodzina, przyjaciele, muzycy oraz fani. Fani twórczości Universe składali czerwone róże, stos kwiatów miał wysokość ponad 3 metrów.

Zespół podjął decyzje by grać dalej. Nowym liderem zespołu został Henryk Czich. Jednocześnie, w rekordowo krótkim czasie powstał materiał do płyty „Mijam jak deszcz”, która stala się wspaniałym muzycznym hołdem, oddanym Mirkowi Bregule. Płytę promował utwór „Raz wróg, raz brat”. Płyta zawiera trzy wcześniej niepublikowane piosenki, nagrane przez Mirosława Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Poza tym można usłyszeć na niej znane przeboje i standardy Universe, w zupełnie nowych, pełnych aranżacjach. Pomimo tragicznej śmierci lidera i współzałożyciela, zespół gra nadal. Drugim wokalistą, obok Henryka Czicha, został Wojciech Wesołek, gitarzysta grupy. W kwietniu 2008 roku płyta trafia do sklepów, a Universe wyruszyl w trasę koncertową.

2008 rok to czas dużej aktywności. Zespół wspierali liczni fani, którzy pojawiali się z świetnie zorganizowaną grupą na wszystkich koncertach i wydarzeniach związanych z zespołem. Uruchomione zostało Radio Universe, internetowa rozgłośnia, która 24h/dobę nadaje przeboje grupy. W czerwcu fani i przyjaciele zespołu przygotowali odsłonięcie gwiazdy Universe w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Na to wydarzenie przyjechalo ponad 200 osób z całego kraju i zagranicy. Media relacjonowały to wydarzenie, jako jedno z najbardziej uroczystych w historii Alei Gwiazd. Universe koncertuje po Polsce i za granicami kraju. Wielkim atutem grupy jest brzmienie, wypracowane przez lata wspólnego grania, oraz wspaniałe przeboje, skomponowane przez Mirka Bregułę i Henryka Czicha.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego