Trubadurzy - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Zespoły
               
Trubadurzy

Trubadurzy to polski zespół wokalno-instrumentalny i bigbitowy. Obok Tercetu Egzotycznego najstarszy działający do chwili realizacji tego artykułu. Został założony w 1964 w Łodzi. Zadebiutował w roku 1965 występem na festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał nagrodę za debiut. Wtedy to w Łodzi, Sławek Kowalewski (tuż po zdaniu egzaminu maturalnego) zaproponował koledze Krzysztofowi Krawczykowi założenie razem grupy muzycznej. Wkrótce potem, jej skład uzupełnili kolejni znajomi - Marian Lichtman, Jerzy Krzemiński, Bogdan Borkowski oraz wokalistka Sława Mikołajczyk (trzeba jednak dodać, że na przestrzeni lat wielokrotnie ulegał on zmianie, do dzisiaj przewinęło się przez kapelę ponad 10 osób). Mniej więcej w tym samym momencie pojawiła się nazwa - Trubadurzy (byli to średniowieczni śpiewacy wędrowni).


Kiedy wszystkie elementy były już gotowe, można było ruszać na podbój krajowych list przebojów. Formacja zadebiutowała na festiwalu w Opolu, zdobywając tam I nagrodę. Kolejnym sporym osiągnięciem, było nagranie piosenki, która posłużyła następnie jako motyw przewodni popularnego w latach 60. serialu telewizyjnego, pod tytułem "Wojna domowa". Po zdobyciu lokalnej popularności i nagraniu tytułowej piosenki do serialu Wojna domowa, kariera grupy rozwinęła się. Zespół wylansował wiele znanych przebojów, m.in. Kasia, Znamy się tylko z widzenia, Krajobrazy, Byłaś tu, Kim jesteś, Ej, Sobótka, Sobótka, Cóż wiemy o miłości i Przyjedź, mamo, na przysięgę (muzykę skomponował Bogusław Klimczuk, a słowa napisał Andrzej Kudelski). W 1967, po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego z zespołu No To Co, a następnie Krawczyk, Mikołajczyk i Lichtman odeszli do eksperymentalnego zespołu Izomorf 67. Jednak po kilku miesiącach zespół wznowił działalność w składzie kwartetu:
Krawczyk, Lichtman, Kowalewski i Poznakowski.

Pomimo pewnych sukcesów, pierwszy okres działalności formacji, można jednak określić jako półamatorski. Wszystko zaczęło się zmieniać dopiero w roku 1967, kiedy do kapeli dołączył multiinstrumentalista oraz kompozytor Ryszard Poznakowski (we wcześniejszych latach występował w innej ważnej polskiej formacji - Czerwono-Czarni). To on przez wiele lat był kierownikiem muzycznym Trubadurów. W 1968 roku ukazał się pierwszy longplay grupy, zatytułowany "Krajobrazy", który cieszył się bardzo dobrym przyjęciem. Trafiła na niego między innymi kompozycja "Znamy się tylko z widzenia", która do dzisiaj należy do jednych z największych przebojów lat 60. w Polsce.

Kolejny, wydany rok później krążek, pod tytułem "Ej Sobótka, Sobótka" ugruntował tylko mocną już wtedy pozycje zespołu na polskiej estradzie. Muzyka, którą proponowali wtedy panowie była bardzo prosta i oszczędna w środkach, jednak nadrabiała wokalizą czterech męskich głosów - nie można w tym aspekcie nie wspomnieć, że formacja w tamtych latach uchodziła za najlepiej śpiewający zespół w kraju. Trzeba także powiedzieć, że kapela koncertowała z wielkim powodzeniem na terenie całej Polski, pojawiała się między innymi na festiwalach w Sopocie, Opolu, w Kołobrzegu a także występowała za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii, Chinach, Wietnamie, Azerbejdźanie. Grupa zdobyła w tym czasie wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę na festiwalu w Opolu za udany debiut i piosenkę Przyjedź mamo na przysięgę oraz pięć Złotych Płyt.

Wszystko wskazywało na to, że o kondycję zespołu nie należy się obawiać. Niestety, pod koniec 1969 roku szeregi grupy opuścił Poznakowski. Jak już zostało wspomniane wyżej, był on w niej bardzo ważną postacią, dlatego jego odejście postawiło przyszłość formacji pod znakiem zapytania. Zadecydowano nie kończyć działalności, a na jego miejsce zaproszono wokalistkę i pianistkę Halinę Żytkowiak. Nowy skład szybko zaskoczył - nagrana wtedy piosenka "Wiera, wiera czarne oczy miałaś" stała się kolejnym wielkim przebojem. Na następnych longplayach Trubadurzy zachowując dotychczasowy charakterystyczny styl wokalizy, postanowili unowocześnić nieco własne brzmienie.

Kiedy w 1972 roku do zespołu powrócił Ryszard Poznakowski. Trubadurzy w tym momencie stali się autentyczną supergrupą. Potwierdzili to zresztą szybko pierwszymi nagraniami z superhitem Będziesz Ty na czele. Niestety, po nagraniu w 1973 roku pierwszej solowej płyty przez Krzysztofa Krawczyka zespół uległ rozpadowi. Na początku 1976 Krawczyk na krótko powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę Znowu razem, która zyskała status Złotej Płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk definitywnie odszedł z grupy, który zapragnął rozpocząć karierę pod własnym imieniem i nazwiskiem. Jako solista zadebiutował już w 1974 płytą "Byłaś mi nadzieją".

W latach 80. Trubadurów próbowali reanimować Kowalewski i Poznakowski, m.in. z Elżbietą Jagiełło, znaną z występów w grupie Pro Contra, w składzie. Poza wylansowaniem utworu Dżingis Chan nie udało się jednak reaktywować grupy. Na dobre formacja powróciła dopiero w następnym dziesięcioleciu. Niestety, mimo szczerych chęci, nie udało się pozyskać na nowo Krawczyka, który mimo, że początkowo wyrażał chęci zagrania z kolegami z dawnych lat, ostatecznie nie zdecydował się na ten krok (kontynuował karierę jako solista). W takich okolicznościach na jego miejsce znaleziono innego wokalistę - Piotra Kuźniarka (resztę składu stanowili Poznakowski, Kowalewski i Lichtman). Powodzenie przyniósł dopiero 1993 rok, kiedy to grupa powróciła z nowymi wykonaniami przebojów z lat 60. i 70. wydanymi na płycie Złote przeboje. Ten come-back udał się w składzie z Poznakowskim, Kowalewskim, Lichtmanem i Piotrem Kuźniakiem, który udanie zastąpił Krawczyka.

W 1994 zespół nagrał piosenkę Gorąca krew do serialu Fitness Club. W 1997 wydana została płyta Trubadurzy śpiewają piosenki Sławomira Kowalewskiego, natomiast w 1999 ukazał się krążek Trubadurzy śpiewają Lichtmana. Najpopularniejsze piosenki stworzone przez członków zespołu powstałe w latach 90. to Słoneczniki kwiaty, Najpiękniejsza z róż, Muzyka nocą, Moje rodzinne miasteczko, Dla Ciebie nie znaczy nic, Taki jazz, Mariana samba, a także Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz. Panowie ponownie weszli  do studia, gdzie zarejestrowali nowe utwory i tak w 1998 roku na sklepowych półkach pojawiła się następna płyta kapeli, zatytułowana "Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz".

Od tamtej pory Trubadurzy koncertują stale na terenie całego kraju. Do ważnych wydarzeń z tamtego okresu należy z pewnością zaliczyć przyznanie muzykom przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Złotego Krzyża Zasług.
Mimo, że mogłoby się wydawać, iż skład zespołu w końcu się ustabilizował, w 2005 roku doszło do kolejnej roszady - tym razem mającej podłoże polityczne. Po tym jak muzycy zgodzili się zaangażować w kampanię wyborczą partii Andrzeja Leppera, Samoobrony, Ryszard podziękował kolegom za współpracę - Ja jestem zdania, że żadnemu politykowi udział artysty w kampanii wyborczej nie pomoże, a żadnemu artyście udział w takiej kampanii nie pomoże w podniesieniu poziomu artystycznego - tłumaczył decyzję w wywiadzie dla telewizji TVN. Reszta członków, zarejestrowała na tę okazję kompozycje pod tytułem "Polskę trzeba zlepperować" będącą hymnem wyborczym Samoobrony RP. Piosenka nie miała jednak nic wspólnego z granym przed laty big-beatem, a była wręcz klasycznym przykładem twórczości disco polo. Atmosfera skandalu wywołana przez Ryszarda Poznakowskiego występem w TVN zamiast pomóc zaszkodziła Andrzejowi Lepperowi i Samoobronie.

W 2008 roku jeden z członków zespołu Marian Lichtman próbował nieudanie kariery solowej wydając płytę Traces In The Sand. Pod koniec 2008 roku formacja powróciła do studia, aby zarejestrować materiał na następny krążek, który ukazał się później pod tytułem "Imieniny". Za kompozycje odpowiadają Kowalewski oraz Lichtman. Dzieło wypełniło czternaście premierowych piosenek. Wraz z nimi dwa utwory zaśpiewała Krystyna Giżowska. Do premierowej piosenki Nic nie wychodzi, powstał również teledysk. W lipcu 2009 grupa wzięła udział w audycji Rozmowy Niedokończone w TV Trwam i wystąpiła na antenie stacji z mini recitalem. W noc sylwestrową z 2009/2010 TV Trwam wyemitowała koncert, w którym obok nich wystąpili m.in. Bogdan Trojanek, Iwan Komarenko, Eleni, Krystyna Giżowska, tenor Bogusław Morka i zespół Happy End. W tym samym czasie zespół na żywo brał udział w sylwestrowej Gwiezdnej Odysei w Łodzi, którą transmitowały TVP 2 i TV Polonia.

W styczniu 2010 zespół nagrał piosenkę W zimowy wieczór, do której powstał także teledysk. W tym roku nagrali jeszcze utwór wraz z Krzysztofem Krawczykiem i Krzysztofem Jerzym Krawczykiem utwór Marynarze szos, do którego nagrano również teledysk. W sierpniu 2010 grupa wystąpiła na koncercie wyemitowanym przez TV Trwam z Brodnicy. Obok znanych przebojów, można było usłyszeć nowe piosenki. Wraz z nimi wystąpiła także Krystyna Giżowska i zespół Wawele. Do najbardziej znanych utworów zespołu tej dekady należą utwory: Nic nie wychodzi, Moja fantazja, Mój rower, Pozostało to w nas, W zimowy wieczór, Bez Ciebie tak mi źle. 18 kwietnia 2011, na koncercie jubileuszowym Trubadurów, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wręczyła członkom zespołu Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. 26 września 2017 podczas wielkiego koncertu jubileuszowego w Teatrze Wielkim w Łodzi minister Piotr Gliński wręczył im Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego