Paweł Kukiz - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

PaweL Kukiz

Paweł Kukiz to jeden z najbardziej zasłużonych i charyzmatycznych polskich wokalistów i autorów tekstów ostatnich dwóch dekad XX wieku. Należy do artystów, którzy jasno mówią to, co myślą, bezlitośnie piętnują szkodliwe zachowania, mają jasno sprecyzowane poglądy, nie unikają kontrowersji. Paweł Kukiz urodził się 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie w województwie opolskim. Syn lekarza i działacza kresowego Tadeusza Kukiza. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Niemodlinie. Potem przyszła fascynacja muzyka rockowa, która towarzyszyła mu także we Wrocławiu, gdzie rozpoczął studia administracyjne na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jednak nauka nie zawładnęła umysłem Kukiza tak, jak chcieliby jego rodzice. W tym samym czasie objął funkcję wokalisty w zespole CDN, z którym koncertował na festiwalu w Jarocinie.

Przygoda z CDN nie trwała długo. W 1982 roku Kukiz przeniósł się do Opola, gdzie wspólnie z przyjacielem Jarosławem Lachem założył zespół Hak. Jego muzyka była spokojniejsza i bardziej przyjazna stacjom radiowym, muzycy kierowali się bardziej w stronę brzmień nowofalowych. Zespół zarejestrował kilka utworów w studiu opolskiego radia. Nagrania z lat 1982-1983 wydano dopiero w roku 1993, na płycie "Mała dziewczynka". Kolejnym zespołem Kukiza był Aya RL, w swej twórczości czerpiący z brzmień rocka psychodelicznego i transowych rytmów. W składzie znaleźli się także pochodzący z Rosji Igor Czerniawski oraz Jarosław Lach. Opiekę nad zespołem sprawował Walter Chełstowski, pomysłodawca i organizator festiwalu w Jarocinie. Aya RL była pierwszą poważną grupą Kukiza. Szła za tym ciężka praca nad warsztatem, tekstami i kompozycjami, czego efektem były popularne do dziś hity "Skóra", który zdominował listę Trójki na wiele tygodni i "Nasza ściana".

Debiut Aya RL, tzw. czerwona płyta zaliczana jest dziś do klasyki polskiej muzyki rozrywkoweji.  Z tą grupą Pawel odniosl  zwycięstwa w wielu plebiscytach i podsumowaniach w kategoriach przebój roku, wokalista roku. Podczas pobytu w Jarocińskim Ośrodku Kultury w jego ręce trafiła książeczka wydana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zatytułowana "Idzie wojsko i śpiewa - piosenki dla dziecięcych zespołów artystycznych o wojsku". Wypełniały ją socrealistyczne teksty Brzechwy, Tuwima i Janczarskiego. Po krótkim zastanowieniu zapadła decyzja - to trzeba zagrać! Skompletowany zespół pod nazwą Piersi, w którego skład oprócz Kukiza weszli także Rafał "Jezioro" Jezierski, Zbyszek "Dziadek" Możdzierski i Orin, znalazł się wśród laureatów festiwalu. Po koncercie działalność Piersi osłabła, radio i telewizja nie były gotowe na promocję takiej muzyki.

Kukiz wrócił do pracy z Aya RL. W 1989 wydał z zespołem drugą płytę. Była ona jednak zbyt trudna w odbiorze i nie odniosła większego sukcesu. W zespole narastały napięcia, w wyniku których Kukiz rozstał się z kolegami. Okres zmian ustrojowych zmusił muzyka do emigracji z powodu trudnej sytuacji finansowej. Wyjechał do Niemiec, gdzie zajmował się m.in. montowaniem konstrukcji stalowych. W tym czasie związał się na krótko z zespołem Emigranci, z którym wylansował hit "Na falochronie". Sukces singla skłonił ich do wydania debiutanckiej płyty "Rosja i Ameryka".

W nowej Polsce Kukiz mógł wrócić do grania z Piersiami, wcześniej blokowanymi przez cenzurę. Dwa pierwsze krążki formacji, "Piersi" (1992) i "My już są Amerykany" (1993), przyniosły mnóstwo przebojów, w których tekstach Kukiz wypunktował wady Polski i polskiego społeczeństwa po transformacji ustrojowej z 1989 roku. Najmocniej napiętnował postępującą klerykalizację w piosence “Ksiądz proboszcz już się zbliża" oraz dysfunkcyjną rodzinę w piosence "Rodzina słowem silna". Zespół oskarżano o obrazę uczuć religijnych, odbyło się kilka rozpraw. Kukizowi, jako autorowi tekstu, groziły dwa lata więzienia. Ostatecznie wydano wyrok uniewinniający, a towarzyszące temu zamieszanie tylko pomogło w promocji. W jednym z wywiadów mówił: "Chciałem wywołać wstrząs. […] Takie było moje zamierzenie - stworzyć ohydną pieśń o ohydnych obyczajach". Wyjaśniał artysta w 2010 roku, powody napisania utworu o Ksiedzu proboszczu.

Kolejne płyty to kolejne sukcesy i koncerty w całej Polsce. Zespół bawił się konwencjami, nagrywając prześmiewcze utwory utrzymane w skrajnie odmiennych stylach. Piersi hucznie obchodziły 10-lecie w 1994 roku. W Niemodlinie, gdzie odbywały się próby zespołu, miał miejsce wielki plenerowy koncert stylizowany na wiejskie wesele. Na scenie przy suto zastawionych stołach zasiedli goście, wśród których znaleźli się m.in. Kazik, Kasia Kowalska, zespoły Acid Drinkers i T.Love. Cześć z nich wzięła później udział w nagraniu płyty "60/70", sygnowanej jako Piersi i Przyjaciele, na której znalazły się nowe wersje klasyków polskiej piosenki. Jesienią 1994 roku Piersi zawiesiły działalność.

Niespodziewanie rok później na półki sklepowe trafiło trzecie wydawnictwo Piersi - "Powrót do raju” (1995). Album zdominowały teksty komentujące zdobycie władzy w kraju przez obóz postkomunistyczny. Na płycie zalazły się m.in. utrzymane w konwencji satyry na ówczesną sytuację polityczną piosenki „Powróćże komuno” i „Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu”. Rok później odbyła się premiera filmu sensacyjnego „Girl Guide” w reżyserii Juliusza Machulskiego, w którym Paweł Kukiz zagrał jedną z główny ról. W obrazie wykorzystano ponadto piosenki z repertuaru Piersi m.in. takie jak „My już są Amerykany” i „Zośka”. Za tę rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutanta na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrał także w filmach Witolda Adamka "Poniedziałek" i "Wtorek" oraz w "Billboardzie" Łukasza Zadrzyńskiego.

24 listopada 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Pomaton EMI ukazał się czwarty album grupy pt. Raj na ziemi, a także pierwszy sygnowany nazwą Kukiz i Piersi. Pochodzące z płyty piosenki „Całuj mnie” i „O, Hela” zyskały miano przebojów. Ponadto teledysk do utworu „O, Hela” uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Teledysk roku. Po sukcesie tych piosenek zespół wyjechał na pierwszą trasę po USA.

Piąty album grupy pt. Pieśni ojczyźniane został wydany 25 kwietnia 2000 roku. Gościnnie w nagraniach wzięli udział gitarzysta Maciej Gładysz, znany m.in. z występów w zespole Wilki oraz wokalistka Dominika Kurdziel. W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa Kukiza i Piersi Pieśni ojczyźniane nie spotkały się z równie dużą popularnością. W 2001 roku Kukiz wziął udział w projekcie Yugoton, gdzie polscy artyści wykonywali piosenki z repertuaru jugosłowiańskich zespołów z przełomu lat 70. i 80. Płyta odniosła spory sukces, a utwory, w których śpiewał wokalista Piersi - "Rzadko widuję cię z dziewczętami" i "O nic nie pytaj" - okazały się dużymi hitami. 6 lat później ukazała się kontynuacja tego albumu, Yugopolis, ponownie z udziałem Kukiza.

W 2003 roku, wspólnie z Janem Borysewiczem z Lady Pank, muzyk nagrał dwie piosenki do filmu Olafa Lubaszenki "E=mc²". Niecały rok później ukazała się płyta duetu pt. "Borysewicz & Kukiz" z hitem "Bo tutaj jest jak jest". Inne hity promujące płytę to „ Jeśli tylko chcesz” oraz „O nic nie pytaj”. 4 października 2004 roku ukazał się szósty album zespołu zatytułowany Piracka płyta. Wydawnictwo uplasowało się na 2. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce. Nagrodzone złotą płytą nagrania uzyskały ponadto nominację do Fryderyka w kategorii Album roku – rock. Po 2005 roku działalność wydawnicza zespołu uległa wstrzymaniu, jednakoż muzycy nadal koncertowali, m.in. podczas letnich festiwali muzycznych.

Po długim fonograficznym milczeniu Paweł wraz z Maciejem Maleńczukiem nagrał płytę z piosenkami Kabaretu Starszych Panów "Starsi panowie", która ukazała się wiosną 2010. Nieco wcześniej Kukiz, na prośbę organizacji Powiernictwo Polskie, nagrał piosenkę "Heil Sztajnabch", krytykującą działania niemieckiej działaczki Eriki Steinbach, która w nieprawdziwy sposób przedstawiała w swojej ojczyźnie fakty dotyczące okupacji niemieckiej na ziemiach polskich i Niemców wysiedlonych z Polski po drugiej wojnie światowej. W 2009 został redaktorem naczelnym portalu nieobecni.com.pl, poświęconego dokumentacji polskich cmentarzy za wschodnią granicą kraju, jak również wszystkich nekropolii, na których spoczywają Polacy.

W 2010 roku podpisał się pod apelem Fundacji Mamy i Taty „Cała Polska chroni dzieci”, protestującej przeciwko planowanej na lipiec tegoż roku w Warszawie europejskiej paradzie homoseksualistow. Paweł Kukiz zadeklarował się jako przeciwnik adopcji dzieci przez homoseksualistów oraz przeciwnik aborcji.

W 2010 i 2011 był członkiem komitetu poparcia dla Marszu Niepodległości, organizowanego corocznie 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. W 2012 r., po marszu, który w wyniku prowokacji słóżb specjalnych III RP, przemienił się w zamieszki oraz starcia z policją na ulicach Warszawy, Kukiz wystąpił z komitetu poparcia marszu. W 2012 r. wraz z Ruchem Obywatelskim uruchomił stronę zmieleni.pl. Strona internetowa, jak i cała akcja, ma na celu zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. „Na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową. Paradoksalnie, listę przygotowała Platforma Obywatelska, ale po wygranych wyborach bardzo szybko zapomniała o tym postulacie”- czytamy na stronie.

W 2012 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta "Siła i honor". Kukiz w knajpianej piosence "17 września "odświeża rosyjskie przysłowie z XVIII wieku "Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica." Do wesołego podkładu w stylu Czesława Mozila śpiewa "Ratujcie nasze dusze", a "Old Punk" przypomina, że Kukiz to nie tylko czołgista, ale też stary punkrockowiec. Bóg, krzyż, przysięga. Takie tam padają słowa. Pisane przez Kukiza teksty maja często wydźwięk pacyfistyczny, opowiadajacy o zderzeniu wrażliwej jednostki z brutalnością świata. W metaforyczny sposób krytykowały system totalitarny. Na tej płycie jest tyle patosu, że można by nim zatankować czołg. Zamiast muzyki jest patos. Zamiast wokalu - patriotyczne krzyki. W sam raz na manifestację, 11 listopada. Gdybym miał czołg, słuchałbym w nim Kukiza. - pisał w recenzji Bartosz Sadulski.

Od 1991 roku jest mężem Małgorzaty, z którą ma trzy córki - Julię, Polę i Hanię. Obecnie wokalista wspólnie z żoną Małgorzatą i dziećmi mieszka w Łosiowie w województwie opolskim. Jest przeciwnikiem aborcji, zapłodnienia in vitro i równouprawnienia homoseksualistow. Czasem nie przebiera w słowach w tekstach swoich piosenek, tłumacząc zwykle, że inaczej nie mógłby danego zjawiska opisać. "Naprawdę marzę o momencie, kiedy będzie tak dobrze, że zacznę śpiewać o motylkach" - mówił w jednym z wywiadów. "Mam okazję głośno powiedzieć to, co się mówi dookoła. I będę mówił. Dziad był rozstrzelany przez Sowietów, ojciec był w Kazachstanie. Sprzeciw mam w genach" - dodawał. Zapewnia, że nie popiera żadnej frakcji politycznej.

Zakazane piosenki to kolejny album Pawła Kukiza, wydany 4 listopada 2014 roku z nakładem wytwórni muzycznej Sony Music Entertainment Poland. Jak np. utwór „Rozmowy u Sowy” dotyczy afery podsłuchowej w Polsce z 2014-2015. Płyta dotarła do 14. miejsca polskiej listy przebojów. Pochodząca z albumu piosenka „Samokrytyka (dla Michnika)” dotarła do 1. miejsca listy TurboTop emitowanej na antenie stacji radiowej Antyradio. 12 grudnia 2014 roku singiel zajął również 20 miejsce na Liście przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Była to ostatnia płyta Pawła Kukiza, która zerwała kontrakt z muzykiem w związku z jego zaangażowaniem w działalność polityczną.

W wyborach samorządowych 2014 roku Kukiz zdobył mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego; został członkiem dwóch komisji: współpracy zagranicznej oraz kultury, nauki i edukacji. Startował z ostatniego miejsca na liście KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Zdobył 14 403 głosy. Zgodnie ze swoją zapowiedzią, dietę radnego przekazuje na fundację propagującą JOW-y. - Jako radny zajął się przede wszystkim sprawami bezpieczeństwa, sprawami kresowymi, kwestią niepełnosprawnych, bo mam tu osobiste doświadczenia oraz młodzieżą, bo to daje nadzieję na zmiany – mówił po wyborach.

W 10 maja 2015 startował w wyborach prezydenckich. Zajął 3. miejsce wśród 11 kandydatów, zdobywając 3 099 079 głosów, co stanowiło 20,8% głosów ważnych. Decyzja o starcie w wyborach prezydenckich doprowadziła do zerwania kontraktu płytowego z Sony Music Polska. Wytwórnia oświadczyła, że "inicjatywy związane z działalnością polityczną" są niezgodne z "obowiązującymi firmę na całym świecie zasadami". Sytuacja nie dotyczyła tylko planowanej płyty Borysewicz-Kukiz, ale całego kontraktu z Pawłem Kukizem. Oficjalnie nie poparł w II turze żadnego z kandydatów. W lipcu 2015 powołał KWW Kukiz’15 z zamiarem startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym klubu poselskiego Kukiz’15, zasiadł również w Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

W grudniu 2015 ogłoszono powstanie Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15, zarejestrowanego w 2016, którego został prezesem. W sierpniu 2019 ogłosił, że Kukiz’15 wystartuje w wyborach do Sejmu z list PSL w ramach Koalicji Polskiej. W wyborach Paweł Kukiz kandydował z pierwszego miejsca w okręgu opolskim i uzyskał poselską reelekcję, otrzymując 23 468 głosów. Kandydaci rekomendowani przez kierowany przez niego ruch uzyskali 6 mandatów poselskich. Spektakularną karierę polityczną Paweł Kukiz zawdzięcza bezkompromisowej polityce ujawniającej zdradę okrągłostołową lub jak sam nazywa okrągłostolcową. W zapotrzebowaniu młodej generacji Polaków trafilł piosenką "Rzecz o syna wychowaniu", i "Ksiądz proboszcz już się zbliża w których otwartym tekstem obnarzył sprawców likwidacji państwa polskiego. Paweł Kukiz wypromował się na lidera Polskiego Ruchu Narodowego. Młodą emigrację liczoną na ponad 3 mln. Polaków chwycił za serca wiązanką melodii patriotycznych.

Autor:
Agnieszka Debska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego