Niebiesko-Czarni, Ada Rusowicz & Wojtek Korda - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Zespoły
               
Niebiesko-Czarni

    
Ta grupa w historii polskiego rocka, zawsze w swoich kompozycjach trzymała rękę na pulsie nowoczesności, dobrego smaku i pewnego poziomu, poniżej którego nigdy nie schodzili. Zespół został założony w Gdańsku w 1962 roku przez Franciszka Walickiego i Jerzego Kosselę - grał początkowo w typowym dla tamtych czasów składzie: combo instrumentalne + grupa wokalistów, z których każdy miał nie tylko własny styl, ale i repertuar. Debiutancki koncert Niebiesko-Czarnych odbył się 24 marca 1962 w klubie „Żak” w Gdańsku. W lipcu tego samego roku z Czesławem Wydrzyckim (Czesław Niemen) wzieli udział w I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Zajeli tam I miejsce w kategorii zespołowej i zdobyli puchar „Expressu Wieczornego”.

Pierwszych nagrań radiowych dokonali we wrześniu, a nagrań płytowych w listopadzie 1962 r. W latach 1962–1963 występowali w roli gospodarza pierwszej w kraju sceny muzycznej „Non Stop” w Sopocie. Początkowo N-Cz wykonywali własne wersje przebojów anglosaskich, by po dwóch latach wylansować hasło "Polska młodzież śpiewa polskie piosenki". W tym okresie krążyło złośliwe hsło że polski język jest podobny do jęzka angielskiego. I tu pojawił się problem, gdyż uznani wtedy twórcy nie chcieli tworzyć dla wykonawców naśladujących anglosaskich "szarpidrutów", toteż N-Cz. sięgnęli po piosenki ludowe, takie jak: "Mamo nasza mamo", "Stary niedźwiedź mocno śpi", "Hej, bystra woda", "Haj tam w dolinie", czy "Ondraszek". Utwory w bardzo szybkim czasie stały się niezwykłymi hitami. Singiel "Mamo, nasza mamo" sprzedano w blisko półmilionowym nakładzie.

Potem N-Cz. i ich wokaliści - Michaj Burano, Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Wojciech Korda i Piotr Janczerski wsparci znakomitym gitarzystą Januszem Popławskim i pianistą Zbigniewem Podgajnym doprowadzili grupę do pozycji nr 1 w Polsce, czego dziś jeszcze dowodzą ich dwa pierwsze albumy - "Niebiesko-Czarni" (pierwszy album nagrany w dziejach polskiego rocka) oraz "Alarm".

W styczniu 1963 powołano do wojska Jerzego Kosselę i na jego miejsce wszedł Janusz Popławski. W grudniu 1963 r. na zaproszenie Brunona Coquatrixa zespół wziął udział w międzynarodowej imprezie muzycznej Les idoles des Jeunes w paryskiej Olympii. Wystąpił tam w składzie: Zbigniew Bernolak, Krzysztof Klenczon, Andrzej Nebeski, Zbigniew Podgajny, Janusz Popławski, Włodzimierz Wander, Bernard Dornowski, Marek Szczepkowski, Michaj Burano, Helena Majdaniec, Czesław Wydrzycki.

W latach 1963–1966 z Niebiesko-Czarnymi występowała grupa wokalna Błękitne Pończochy w składzie: Maria Dziecielska, Adriana Rusowicz, Katarzyna Wasilewska. W 1964 r. dołączył do zespołu Wojciech Korda. W tym samym roku zespół wystąpił w pierwszej części recitalu Marleny Dietrich w Warszawie. W 1965 odbył trasę koncertową po Węgrzech i Jugosławii. W 1967 r. zespół N-Cz odbył kilkumiesięczne tournée po krajach Beneluksu, wystąpił też w koncercie transmitowanym w nocy z 31 października na 1 listopada przez Radio Luxemburg. W 1967 po odejściu solistów Piotra Janczerskiego, Heleny Majdaniec i Czesława Niemena, w grupie N-Cz. zostali już tylko Ada Rusowicz i Wojtek Korda formacja obrała kurs na rythm and bluesa, robiąc to zresztą znakomicie, czego dowodzą choćby dwa kolejne albumy - "Mamy dla was kwiaty" i "Twarze". Szczególnie ten ostatni to dowód wielkiej klasy instrumentalistów jak i dwójki wokalistów - wspaniałych, skromnych ludzi, obdarzonych przy tym fantastycznymi warunkami głosowymi i estradowymi.

Zespół dał ponad trzy tysiące koncertów w kraju i za granicą, m.in. w NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, ZSRR, RFN i Finlandii oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.
Sukcesy i nagrody  zespołu N-Cz.
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 r. (nagroda zespołowa za ambitny repertuar polski i kulturę wykonania), 1964 r. (wyróżnienie zespołowe), 1965 r. i w latach 1967–1968 oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1965 r. w koncercie Na płytach całego świata.

Zespół dał blisko sto pięćdziesiąt przedstawień rock-opery Naga (muz. Janusz Koman, Wojciech Korda, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Podgajny, Janusz Popławski, Mateusz Święcicki, Andrzej Zieliński, libretto Grzegorz Walczak, której premiera odbyła się 22 kwietnia 1973 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zespół wystąpił w filmach fabularnych Dwa żebra Adama (reż. Janusz Morgenstern) i Mocne uderzenie (reż. Jerzy Passendorfer) oraz w filmach TV Przekładaniec, Kulig i Mogło być inaczej. N-Cz byli bohaterem hasła w telewizyjnej wersji leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 73 (reż. Ryszard Wolański). W 1971 wystąpili w amerykańskim programie telewizyjnym Danny Sulivan Show. Po powrocie z USA rozpoczęli próby tworzenia pierwszej polskiej rock-opery Naga, której premiera odbyła się 22 kwietnia 1973 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Pytania o sens ludzkiego życia i poszukiwanie prawdy - owej tytułowej "nagiej" były treścią znakomitego widowiska, w którym N.Cz. pokazali wszystko to, co może porwać i zafascynować w muzyce rockowej. Warto pamiętać, że oprócz ciekawych, niebanalnych dokonań artystycznych N-Cz. włączyli się do akcji wykupienia willi Karola Szymanowskiego "Atma" w Zakopanem, by uratować to miejsce dla nasępnych pokolonień.

Po koncercie we Lwowie 30 czerwca 1976 nastąpiło rozwiązanie zespołu.
W ponad czternastoletniej historii, Niebiesko-Czarni nagrali 8 płyt długogrających oraz 24 single i czwórki o łącznym nakładzie 3,5 mln szt.; dali ponad 3000 koncertów; przejechali ponad 245 000 kilometrów w trasach koncertowych. Instrumentaliści i soliści związani z Niebiesko-Czarnymi wzięli udział w koncertach Old Rock Meeting w latach 1986–1987 oraz w koncercie poświęconym pamięci Ady Rusowicz w Poznaniu w 1992. Był to niestety ostatni koncert tej niezwykłej formacji, gdyż znaczna część tych którzy ją tworzyli jest już tam, na niebiańskiej estradzie - Ada, Helena, Krzysztof, Czesław, Zbigniew, Janusz.

Ada Rusowicz urodziła się 8 września 1944 roku w Wilnie, ale dzieciństwo spędziła w Dzierzgoniu. W roku 1963 zdobyła wyróżnienie na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, a rok później wzięła udział w przesłuchaniu do chórku Czesława Niemena Błękitne Pończochy, który towarzyszył zespołowi Niebiesko-Czarni. W okresie tej współpracy nawiązał się między Adą i Niemenem romans. W 1968 r. zdobyła tytuł najpopularniejszej wokalistki roku. W latach 1967–1970 wraz z Niebiesko-Czarnymi koncertowała za granicą. Jej mężem był Wojciech Korda, właściwe nazwisko Kędziora urodzony 11 marca 1944 r. w Poznaniu. Polski wokalista, gitarzysta, kompozytor, współtwórca muzyki pierwszej polskiej rock-opery Naga. W zespole Niebiesko-Czarni występował od początku 1964 r. aż do 1976 r. czyli do chwili rozwiązania.

Ada i Wojciech byli parą na scenie i w życiu prywatnym. Przeżyli wspólnie 20 lat, wylansowali wiele przebojów, głównie z zespołem Niebiesko-Czarni, z którym zjeździli kawał świata. Zapisali wspólnie piękną kartę w historii polskiej muzyki. Wojciech i Ada poznali się właśnie w zespole Niebiesko-Czarni. Koleżeństwo z czasem przerodziło się przyjaźń, a przyjaźń w miłość. Kiedy w 1966 roku z grupą pożegnał się Czesław Niemen, Rusowicz i Korda stali się jej głównymi postaciami. I takimi pozostali aż do rozwiązania Niebiesko-Czarnych co nastąpiło w 1976 roku.

Później małżonkowie występowali jako Ada i Korda, wykonując bardziej dyskotekową muzykę. Udało im się wylansować przebój "Masz u mnie plus". Ale popularności porównywalnej z Niebiesko-Czarnymi nie udało się osiągnąć. Rusowicz w pewnym momencie wycofała się ze sceny i na estradzie pojawiała się okazjonalnie. Poświęciła się wychowywaniu syna Bartka i córki Ani, która dziś jest piosenkarką i świetnie interpretuje piosenki mamy.  

1 stycznia 1991 r. Ada Rusowicz wracała wraz z mężem Wojciechem i nowo poznanymi znajomymi z koncertu w Warszawie. W wyniku wypadku samochodowego pod Poznaniem zginęła, przeżył tylko Wojciech Korda. Została pochowana na Cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu. W 2012 r. w Dzierzgoniu w Parku Miejskim została nazwana jej imieniem aula koncertowa oraz odsłonięta tablica upamiętniająca wokalistkę. Zespół Niebiesko-Czarni reaktywował się z okazji koncertu poświęconego pamięci Ady Rusowicz w 1992 r. W latach 80. i 90. Wojciech Korda występował w klubach krajów skandynawskich i USA. Po powrocie kontynuował występy wraz z Tomaszem Dziubińskim, i jego zespołem. Jest laureatem "Złotej Dziesiątki" Festiwalu Muzycznych Talentów w Szczecinie w 1962 r., Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1965 r., oraz "Złotego Kamertonu" w 1991 r., nagrody ustanowionej przez redakcję Music News a 14 stycznia 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego