Majka Jeżowska - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

MaJKa JeZowska

Maria Zofia Jeżowska, znana jako Majka Jeżowska urodziła się 25 maja 1960 roku w Nowym Sączu. Piosenkarka, kompozytorka, reżyser. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Ukończyła Wydział Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Krystyny Prońko. W 1978 roku zdobyła nagrodę na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1979 roku na Festiwalu w Opolu uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała wyróżnienie za interesującą interpretację wykonywanych piosenek za utwór „Nutka w nutkę”. Po tym sukcesie wydała swoją pierwszą płytę autorską - Jadę w świat, na której znalazły się jej przeboje „Od rana mam dobry humor”, tytułowa „Jadę w świat” oraz „Najpiękniejsza w klasie”.

Na Festiwalu w Opolu w 1980 roku uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała III nagrodę za piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazcach”. W 1981 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1982 roku poślubiła gitarzystę Toma Logana i osiadła w Chicago. Była wokalistką zespołu Heat N Serve. W 1984 r. zaśpiewała piosenkę skomponowaną przez męża – „Rats on a Budget”, do której wideoklip wygrał międzynarodowy festiwal teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez, a następnie był emitowany w amerykańskiej telewizji muzycznej MTV. W USA mieszkała do 1993 r. jednocześnie kontynuując karierę w Polsce.

Równolegle ze swoją główną twórczością pop, Maria Jeżowska zajmowała się komponowaniem i wykonywaniem piosenek skierowanych do dzieci. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów prasowych inspiracją dla twórczości dla dzieci stała się chęć nagrania piosenki dla swojego syna. Szukając w archiwach zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska dla dzieci jest bardzo uboga i niskiej jakości. W 1984 rokuwykorzystała tekst Agnieszki Osieckiej, "A ja wolę moją mamę", do którego skomponowała muzykę i nagrała piosenkę pod tym samym tytułem dla III Programu Polskiego Radia. Piosenka ta uzyskała dużą popularność, która skłoniła ją do wydania całej płyty pod tym samym tytułem i z utworami m.in. "Wszystkie dzieci nasze są", "Dłonie" czy "Na Wojtusia". Płyta ta jak na ówczesne czasy okazała się dużym sukcesem i została sprzedana w 50 000 egzemplarzy. Na kanwie płyty powstał też musical pod tym samym tytułem, do którego liberto napisał Jacek Cygan. Wspólnie z Jackiem Cyganem wypromowali wiele dziecięcych i młodzieżowych gwiazdek tamtych czasów, m.in.: Kasię i Magdę Fronczewską, Krzysztofa Antkowiaka, Annę Jurksztowicz, oraz Papa Dance.

Dla odróżnienia swojej twórczości dla dzieci od twórczości pop dla dorosłych zaczęła używać zdrobniałej wersji swojego imienia „Majka”. Inny znany przebój Majki Jeżowskiej to piosenka, On nie kochał nas, śpiewana wspólnie z Krystyną Prońko.
Kiedyś Krystyna Prońko i Majka Jeżowska były przyjaciółkami, lecz gdy zbliżyły się do siebie, Majka wdała się w romans z mężem Krystyny. Jednak po latach nagrały wspólną piosenkę. Wszystko zaczęło się na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie Majka jako młoda studentka trafiła pod kierunek Krystyny. Panie, szybko złapały wspólny język i mimo dzielącej ich różnicy wieku, trzynaście lat, kobiety bardzo dobrze się rozumiały. Mężem Prońko był wtedy wspomniany już Janusz Koman - Pianista, kompozytor, aranżer, a także gitarzysta basowy, organista i dyrygent. Mimo że obydwoje byli artystami, to wiedli spokojne życie i nic nie zwiastowało zbliżającej się katastrofy. Gdy Prońko zauważyła, co dzieje się za jej plecami, szybko wycofała się z toksycznego trójkąta i rozwiodła z niewiernym mężem.
Majka i Koman wzięli szybki ślub, panna młoda miała zaledwie dwadzieścia lat. Ich szczęście nie trwało jednak długo: szybko pojawiły się plotki o tym, że były mąż Prońko znęca się nad piosenkarką. Jeżowska wyznała to jednak dopiero po latach. Po tych wydarzeniach i rozwodzie z Komanem, Majka wyjechała do Stanów, zostawiając w kraju małego synka Wojciecha. Po powrocie do Polski doszło do spotkania po latach dawnych przyjaciółek: Prońko i Jeżowskiej. Obie zostały potraktowane źle przez tego samego mężczyznę i to właśnie na nowo je połączyło. Nie dość, że piosenkarki wybaczyły sobie wszelkie nieporozumienia, to dodatkowo nagrały piosenkę mającą na dobre oczyścić atmosferę – „On nie kochał nas”. Koman po zakończonej historii z Jeżowską wyjechał do USA i tam pozostał na długie lata.

W 1987 zdobyła na koncercie premier Festiwalu w Opolu I nagrodę, śpiewając w trio z Krystyną Prońko i Piotrem Szulcem piosenkę „Czekamy na wyrok”. Jej druga płyta autorska Wibracje ukazała się w 1987 roku. W 1988 roku ponownie zdobyła I nagrodę na koncercie premier w Opolu, tym razem za solowe wykonanie piosenki „Edek”.
W latach 90. XX w. kilka razy prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie. Wykonywała piosenki skomponowane przez Krzesimira Dębskiego w filmach Juliusza Machulskiego Kingsajz i Deja vu. Jej piosenka „Kolor serca” promowała w 1993 akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po powrocie na stałe do Polski w 1994 roku Majka założyła własne przedsiębiorstwo fonograficzne JA MAJKA Music, w ramach którego wydała kilkanaście swoich płyt z muzyką dla dzieci, zorganizowała kilka tysięcy własnych koncertów oraz różnego rodzaju imprez dla dzieci i rodzin. Od 2006 roku ma swój własny festiwal piosenki "Rytm i melodia", który odbywa się w Radomiu. We wrześniu 2019 zasiadła w jury pierwszego półfinału programu TVP2 Szansa na sukces, wyłaniającego reprezentanta Polski w 17. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywającym się w Gliwicach. Należy do grona kawalerów Orderu Uśmiechu, a w 2007 roku została ambasadorem organizacji Polish American Youth w Chicago.

Autor:
Agnieszka Debska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego