Małgorzata Ostrowska - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

MaLgorzata Ostrowska

Małgorzata Maria Ostrowska urodziła się 2 maja 1958 roku w Szczecinku. Piosenkarka rockowa. W wieku 11 lat rozpoczęła współpracę z muzycznym Big-band Koliber przy szkole muzycznej w Szczecinku i kontynuowała do czasu ukończenia tej szkoły. Małgorzata studiowała w Studio Sztuki Estradowej przy Estradzie Poznańskiej kierowanym przez Krzysztofa Powalisza. Tam spiewała wraz z szkolną grupę wokalną Visit. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie w 1975 roku zdobyła główną nagrodę, Złoty Samowar, za interpretację piosenki "Słowiki" (oryg. "Соловьи"). W Estradzie Poznańskiej pojawił się Piotr Niewiarowski. W wyniku tego spotkania i kilku sprzyjających okoliczności powstał zespół Lombard. Piotr Niewiarowski został jego menadżerem, a skład Lombardu po wstępnych zmianach określał się następująco: Wanda Kwietniewska – śpiew, Małgorzata Ostrowska – śpiew, Grzegoż Stróżniak - śpiew i instrumenty klawiszowe, Maciej Szymański - instrumenty klawiszowe, Jaremi Sajkowski – gitara, Maurycy Przybyłowicz - gitara basowa, Krzysztof Kuźniak - perkusja.

Dnia 18 maja 1981 r. W estradzie poznańskiej odbyła się pierwsza próba zespołu Lombard. Ten dzień uznawany jest za oficjalną datę powstania zespołu. Grupa zadebiutowała na antenie radiowej (w "Lecie z Radiem") i telewizyjnej (w programie "Magazyn Pana Manna") utworem "Bez zysków, bez strat", a powodzenie utworu pozwoliło już w październiku 1981 roku wyruszyć na pierwszą, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem publiczności trasę koncertową (w międzyczasie gitarzystą zespołu został Piotr Zander). Przerwana przez stan wojenny działalność zespołu została wznowiona wiosną 1982 roku, a emitowane w rozgłośniach radiowych nagrania "Droga pani z tv", "O jeden dreszcz", a przede wszystkim "Przeżyj to sam" uczyniły Lombard, zaledwie w ciągu kilku miesięcy, niezwykle popularną grupą.

Latem 1982 roku grupa nagrała album - Śmierć dyskotece, który ukazał się rok później. Wielkim przebojem został utwór "Nasz ostatni taniec". Jesienią 1982 roku odeszła Wanda Kwietniewska co spowodowało, że wizerunkiem grupy stała się Małgorzata Ostrowska. Jeszcze w tym samym roku nagrana została płyta Live, najważniejsza pozycja fonograficzna w dorobku grupy. Ugruntowaniem popularności okazał się sukces na festiwalu w Opolu w 1983 roku, gdzie największe laury zdobył wykonywany przez Małgorzatę Ostrowską z Lombardem utwór "Szklana pogoda", który wszedł do kanonu polskiego rocka. Zespół ruszył na pierwsze zagraniczne wyjazdy - do Czechosłowcji i na kilka koncertów do klubów w Holandii. Cały czas Lombard koncertował i nagrywał nie będąc w stanie sprostać wszystkim napływającym propozycjom.

Rok 1984 roku podczas koncertów w warszawskim klubie "Stodoła" grupa otrzymała od polskich nagrań "Złotą Płytę" za sprzedanie 400.000 egzemplarzy albumu Śmierć dyskotece. Zespoół cały czas nie zwalniał tempa: liczne koncerty w kraju, udział w spektaklu teatralnym "Łyżki i księżyc" w Teatrze Polskim w Poznaniu, nagranie kolejnej płyty - Szara maść, ukazał się rownież limitowany album Wolne od cła, kolejny sukces z firmą "Savitor" w konkursie wytwórni płytowych na festiwalu w Opolu i kolejne koncerty zagraniczne. Sukcesy na listach przebojów świętowały kolejne utwory, a dzięki kompozycji Stan gotowości zespół osiągnał I miejsce na najbardziej prestiżowej liście Programu III Polskiego Radia.

Kolejny album - Anatomia grupa nagrała wiosną 1985 roku. W maju tego samego roku podczas festiwalu "Rock Arena" otrzymała "Złotą Płytę" za singiel Adriatyk, ocean gorący (150.000 sprzedanych płyt!). Latem Lombard reprezentował Polskę w konkursie podczas festiwalu w Sopocie, i zdobył I miejsce w "Trójce" za przeboje "Mam dość", "Kryształowa", i "Gołębi Puch".

Pierwsze działania solowe Małgorzata Ostrowska rozpoczeła koncertując (m.in. Na festiwalu "Jazz jamboree") i nagrywając płytę z zespołem Basspace, grając w filmie Podróże Pana Kleksa. W filmie "Podróże Pana Kleksa" pojawiła się jako królowa Aba śpiewając "Meluzynę". Rok 1987 przyniósł pewien kryzys w zespole i kolejne działania solowe: tym razem Grzegorz Stróżniak zaangażował się we współpracę z Teatrem Polskim w Poznaniu przy spektaklu "Ujrzana we śnie Wasawadatta", a Małgorzata Ostrowska podróżowała po Polsce z cyklem koncertów bluesowych (obok "lombardowych" muzyków Henryka Barana i Piotra Zandera), by w maju wziąć udział w prestiżowej premierze rock-opery "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Muzycznym w Gdyni w roli Marii Magdaleny.

Kolejny udział w opolskich premierach nie przyniósł tym razem sukcesu, a kolejna płyta - Kreacje potwierdziła, że zespół jest w dołku. Lombard zdążył jeszcze reprezentować nasz kraj na festiwalu "Mesam" w Belgradzie, po czym zawiesił działalność (Małgorzata Ostrowska oczekiwała narodzin dziecka). Po przerwie nastąpiły ogromne zmiany personalne w grupie, przede wszystkim z Lombardem pożegnał się jeden z jego filarów - Grzegorz Stróżniak. Nowy skład wziął się ostro do pracy i już jesienią 1988 wyjechał na wielkie tournee po Związku Radzieckim dając łącznie 46 koncertów. Kolejny rok był bardziej owocny w wydarzenia: powstała kolejna płyta Koncert nagrana w "Teatrze Stu" w Krakowie, gdzie lansowany singiel to "Mister of America", który stał się wielkim hitem. Latem 88 roku wyjechali na koncerty klubowe do USA w Chicago i w New York-u.

W styczniu 1990 roku grupa została zaproszona do udziału w uroczystym koncercie "Artyści dla Rzeczypospolitej" z udziałem najważniejszych osób w państwie. Zaraz potem Lombard nagrał album Welcome home, po czym wyjechał na festiwal do San Remo. Cały 1991 roku upłynął pod hasłem jubileuszu - koncerty, bardzo udany występ podczas kolejnego festiwalu w Opolu i nagranie płyty '81-'91 największe przeboje. Zespół Lombard, z Małgorzatą Ostrowską, Grzegorzem Stróżniakiem i Piotrem Zanderem, zakończył współpracę pożegnalnym koncertem w Warszawie w grudniu 1991 roku i kolejnym wyjazdem do amerykańskich klubów na początku 1992 roku, po czym zawiesił działalność.

W 1996 roku, po kilkuletniej przerwie Małgorzata Ostrowska postanowiła powrócić na estrade, poświęcając się karierze solowej. W 1997 r. podpisała kilkuletni kontrakt fonograficzny z firmą SONY MUSIC POLSKA, a pierwsza solowa płyta Alchemia, ukazała się w marcu 1999 roku. Znajdują się na niej piosenki kilku znanych polskich kompozytorów (m.in. Roberta Gawlińskiego, Marka Kościkiewicza, Stanisława Zybowskiego, Michała Grymuzy), a produkcją artystyczną albumu zajął się Stanisław Zybowski, producent i współtwórca sukcesów Urszuli. Wszystkie teksty napisała Małgorzata, a mówią one o czarodziejskości i magiczności uczuć pomiędzy ludźmi. Płytę promowały cztery utwory: "Lawa", "Tak jak pierwszy raz", "Cisza jak dziś" i "Teraz, kiedy wiem".

W kwietniu 1999 roku Małgorzata rozpoczęła koncerty z nowym zespołem złożonym głównie z młodych poznańskich muzyków (Bolo Pietraszkiewicz - gitara, Bartosz Melosik - instrumenty klawiszowe, Leszek Ziółko - gitara basowa i Grzegorz Siek - perkusja) i gitarzysta Wojtka Garwolińskiego. Podczas Festiwalu w Sopocie w sierpniu 1999 roku, Małgorzata wystąpiła z recitalem, podczas którego otrzymała nagrodę "Bursztynowego Słowika" za całokształt działalności.

W listopadzie 2000 roku Wytwórnia SONY MUSIC wydała drugi solowy album Małgorzaty zatytułowany - Przed świtem, który promowała piosenka "Głupi świat".  Drugim singlem promującym płytę była kompozycja "7.05 (Przed świtem)".
28 maja 2001 roku podczas Koncertu Galowego w Teatrze Wielkim w Warszawie, Małgorzata (wraz z kompozytorem Jaremim Sajkowskim) otrzymała nagrodę "Philip Award" trzeciej edycji festiwalu TP S.A. MUSIC & FILM FESTIVAL w kategorii "piosenka w polskim filmie lub serialu" za utwór "Jeśli tak miało być".

Podwójny album - Instynkt ukazał się 3 grudnia 2001 roku. Zawiera dziewiętnaście utworów: szesnaście to nagrane na nowe stare przeboje jeszcze z czasów współpracy Małgorzaty z grupą Lombard a oprócz nich "Nie chcę, nie umiem" i dwa nagrania premierowe. "Śmierć dyskotece!", który Małgorzata wykonuje ze swoim szwagrem Piotrem "Gulczasem" Gulczyńskim znalazł się na pierwszym singlu promującym album Małgorzaty Ostrowskiej. Później w stacjach radiowych pojawił się premierowy utwór "Słońce, które znasz", a promocję albumu zakończył przebuj "Adriatyk, ocean gorący". Teledysk do tego nagrania został zrealizowany, nad brzegiem Adriatyku w Chorwacji.

Po nagraniu płyty Instynkt nastąpił dłuższy okres oczekiwania na nową płytę, ale kolejne lata przyniosły sporą aktywność koncertową i medialną - artystka zapraszana była do udziału w większości programów telewizyjnych. Na początku 2004 roku Małgorzata wzięła udział w finale krajowych eliminacji Konkursu EUROWIZJA 2004, gdzie wykonała utwór "Nie uwierzę", skomponowany przez amerykańskich twórców, do którego napisała polski tekst. Latem 2006 roku Małgorzata została zaproszona przez grupę Perfect do udziału w ich jubileuszowym koncercie, który odbył się na Festiwalu w Sopocie organizowanym przez TVP 1, gdzie podbiła serca publiczności własną interpretacją utworu "Idź precz". Krótko potem Artystka podpisała także umowę z Firmą WARNER MUSIC POLAND na wydanie nowego albumu.

W marcu 2007 roku Małgorzata, jako jedyna polska wokalistka, została zaproszona na udział w spektakularnym koncercie z okazji otwarcia polskiej filii "Hard Rock Cafe" w Warszawie, a w stałej galerii Klubu umieszczone zostało zdjęcie i kurtka Małgorzaty z lat 80'tych. Tego samego roku artystka odsłoniła swoją gwiazdę w opolskiej "Alei Gwiazd". We wrześniu wystąpiła na Sopot Festiwal 2007, gdzie z powodzeniem wykonała utwór "Słowa, jak węże do ucha", który stał się jednym z przebojów lata 2007. Ta piosenka zapowiadała najnowszy album Małgorzaty.

1 października, Małgorzata Ostrowska wydała płytę - Słowa, na której znajduje się 15 piosenek. Przed premierą krążka do stacji radiowych trafił utwór "Rzeka we mnie", który natychmiast znalazł się na listach przebojów. Producentem i głównym kompozytorem płyty jest Jarosław "Jasiu" Kidawa, który wcześniej współpracował m.in. z grupą WILKI. Jasiu od kwietnia 2007 roku jest także stałym gitarzystą w zespole Małgorzaty zastępując Wojtka Garwolińskiego. Teksty jak zwykle napisała sama Małgorzata. Nowe wcielenie artystki okazało się bardziej łagodne i refleksyjne, choć nie pozbawione przebojowości i "rockowego charakteru". Na tym albumie Małgorzata Ostrowska udowadnila, że do tej pory nie znaliśmy wszystkich zalet jej wyjątkowych możliwości wokalnych, jak również bardziej kobiecej i wrażliwej natury, o której opowiada swoimi "Słowami".

Pod koniec 2008 roku Radio Fama przyznało Małgorzacie "Famke" i zaszczytny tytuł wokalistki roku. Wiosną 2009 roku nastąpiła bardzo ważna zmiana. W zespole Małgorzaty pojawił się gitarzysta Piotr Zander, kiedyś, tak jak Małgorzata, jeden z filarów grupy Lombard w jej najlepszych czasach. W październiku 2010 w stacjach radiowych pojawił się nowy utwór Małgorzaty "Szpilki". Ponownie do USA Małgorzata wyjechała w lutym 2012 roku, gdzie była gwiazdą Gali polonijnego Wietrznego Radia Chicago. Nowy album Małgorzaty "GRAMY!" pojawił się w dwóch wersjach: CD oraz CD+DVD, a premiera miała miejsce 5 października 2012. Wcześniej latem album promowała piosenka "Po niebieskim niebie", do której muzykę skomponował Marek Jackowski, a drugi singiel to "Gdy pada deszcz". Rok 2013 rozpoczął się od poważnych zmian w zespole Małgorzaty odeszli Piotr Zander i Bolo Pietraszkiewicz, a nowymi gitarzystami zostali Adam Śmieżewski i Dominik Ostrowski, syn Małgorzaty.

W czerwcu 2014 roku Małgorzata wzięła udział w kolejnej, 10-tej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego w Krakowie przez Annę Dymną. W pazdzierniku 2015 na proębę kolegów, po 20 latach, Małgorzata znów wystąpiła na dwóch koncertach z muzykami dawnego składu Lombardu (z przełomu lat 80 i 90) z Arturem Malikiem, Piotrem Zanderem, Heniem Baranem. W zastępstwie Roberta Kalickiego, który nie mogł dojechać, wystąpił młody, zdolny klawiszowiec - Adam Drzewicki. Koncerty miały miejsce w Wieliczce i Niepolomicach. 2 maja, w swoje urodziny, zaśpiewała w Warszawie na koncercie telewizyjnym "Wspólnoty polskiej" gdzie zaprezentowała utwór Grzegorza Ciechowskiego "Nie pytaj o Polskę".

W 2016 roku Malgorzata świętowała 35-lecie kariery zawodowej. Odbyło się kilka rocznicowych koncertów. W TVP 1 pojawił się jubileuszowy program "Świat się kręci" poświecony Małgorzacie. Latem tego samego roku w Koszalinie otrzymała Bursztynowy Mikrofon Radia Koszalin za najlepszy koncert cyklu UNPLUGGED zagrany w koszalińskim radiu.
W 2017 roku wokalistka została jedną z ambasadorek akcji "Zaczytani". I sama własnoręcznie pomalowała jedną z ławek. Inspiracją była "Ciotka Danusia" Jana Brzechwy. Był to jej absolutny debiut w roli "malarki". Pomalowane "zaczytane" ławki stoją na ulicach miast i mają zachęcić ludzi do czytania.

W 2018 roku wystąpiła w Teatrze Wielkim w Poznaniu razem z Wanda Kwietniewską. Na konceecie pojawili się fani z całego kraju. Wokalistki oprócz swoich przebojów sięgnęły też po utwory, które śpiewały na początku swojej kariery w Lombardzie: "Smierć dyskotece" oraz "Dworzec pełen snów". W marcu tego samego roku zmarł wieloletni menager i przyjaciel Malgorzaty - Piotr Niewiarowski z którym współpracowali 36 lat. Od tego czasu sprawami artystki zajmuje się Rock House Entertainment. W czerwca wystąpiła w koncercie przebojów stulecia "Piosenka Ci nie da zapomnieć" gdzie wykonała w duecie z Darią Zawiałów pisenkę "Biała flaga" Republiki, oraz solo przeboje Perfectu.

Autor:
Agnieszka Debska

Żródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego