Lady Pank - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Zespoły
    

Lady Pank

Lady Pank został założony w 1981 roku przez gitarzystę i tekściarza Jana Borysewicza, oraz menedżera Andrzeja Mogielnickiego. Kiedy się poznali, Borysewicz był jeszcze gitarzystą Budki Suflera. Opuścił grupę jesienią 1981 roku i wspólnie z Mogielnickim zapoczątkowali działalność formacji Żużel. Pierwsza piosenka i zarazem pierwszy przebój grupy autorstwa Borysewicza, "Mała Lady Pank" został zarejestrowany w krakowskim studiu Teatru STU z towarzyszeniem muzyków sesyjnych: Andrzeja Dylewskiego (perkusja) i Wojciecha Bruślika (gitara basowa). Popularność przeboju sprawiła, że od tej chwili do dziś grupa nazywa się Lady Pank. Pierwszy singiel, "Mała Lady Punk"/"Minus 10 w Rio" ukazał się w 1982 roku.

Przy wsparciu ze strony ówczesnego dyrektora Stołecznej Estrady, Stanisława Cejrowskiego, w 1982 roku skrystalizował się pierwszy skład Lady Pank: Jan Borysewicz (gitara prowadząca, wokal), Janusz Panasewicz (wokal), Edmund Stasiak (gitara}, Paweł Mścisławski (gitara basowa) i Jarosław Szlagowski (perkusja). Panasewicz trafił do Lady Pank po odbyciu służby wojskowej, a Mścisławski i Szlagowski z zespołu Oddział Zamknięty. W tym składzie nagrano pierwszą płytę, zatytułowaną "Lady Pank". Promujące ją piosenki "Kryzysowa narzeczona", "Vademecum skauta", "Mniej niż zero", "Zamki na piasku", czy "Wciąż bardziej obcy" zdobyły dużą popularność. Po premierze płyty Lady Pank ruszyli w trasę koncertową, w ramach której zagrali kilkaset koncertów w całej Polsce ciesząc się ogromnym poparciem. Rok później ukazała się druga płyta długogrająca kapeli - "Ohyda". Koncerty zespołu ściągały tłumy fanów, a hale były przepełnione. Na listach przebojów znalazły się piosenki: „Zabij to”, „A to ohyda” i „Tango stulecia”. W grudniu zespół otrzymał dwie złote płyty za „Lady Pank” i „Ohyda”. Pod koniec roku 1985 zespół rozpoczął koncerty  w Polsce, także w Europie.
 
1 marca następnego roku rozpoczęła się pierwsza wizyta Lady Pank w Stanach Zjednoczonych. W trakcie pobytu muzyków za Wielką Wodą ukazała się nakładem wytwórni MCA angielskojęzyczna wersja debiutanckiej płyty, zatytułowana "Drop Everything". Zespół wystąpił m.in. w programie telewizyjnym "American Bandstand" Dicka Clarka, gdzie zaprezentował dwie kompozycje: "Minus Zero" oraz "Hero". Pierwszy w historii grupy teledysk nakręcono do utworu "Minus Zero". Za reżyserię odpowiada Zbigniew Rybczyński. Promując krążek, formacja zagrała koncerty m.in. w Wielkiej Brytanii, ZSRR i Finlandii. W międzyczasie doszło jednak do pierwszej zmiany składu - Jarosława Szlagowskiego zastąpił Andrzej Dylewski.

Do sklepów trafiła wówczas ścieżka dźwiękowa do filmu "O dwóch takich co ukradli księżyc", na której znalazła się kompozycja "Marchewkowe pole". W styczniu 1986 roku zespół w składzie: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Paweł Mścisławski, Andrzej Dylewski i Edmund Stasiak, wystąpił podczas gali XX Targów MIDEM w Cannes. Z okazji koncertu Lady Pank we Francji, w kraju wytwórnia Tonpress wydała singel "Sly"/"This Is Only Rock And Roll". 24 marca tego samego roku grupa wyleciała do Japonii, gdzie wzięła udział w XV Tokio Music Festival, gdzie otrzymał wyróżnienie i główną nagrodę dla Borysewicza jako najlepszego kompozytora za „Mniej niż zero”. Jeszcze w 1986 roku do sklepów trafił trzeci krążek Lady Pank, zatytułowany "LP3". Po jego premierze doszło do kolejnej zmiany w składzie – Andrzeja Dylewskiego zastąpił Wiesław Gola. Promując album, zespół zawitał z koncertami m.in. do NRD, gdzie wystąpił na Festiwalu Przyjaźni Polsko-Niemieckiej.

W dwudziestoletniej karierze Lady Pank kilkakrotnie bywało tak, że grupa pauzowała. Po "czarnej niedzieli" we Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim, w wyniku niefortunnego występu lidera, ktory piblicznie pokazl genitalia w konsekwencji1 czerwca 1986 roku zespół... został zawieszony. W wyniku karencji nałożonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki "martwy postój" trwał pół roku. To, że Lady Pank wróci na estradę zostało powiedziane dopiero 9 grudnia 1986 roku. Lady Pank powróciło w 1987 roku. Już bez Dylewskiego, który wyemigrował do USA, gdzie otworzył własne studio nagrań “Media Sound” w Chicago, za to z Wiesławem Golą (Oddział Zamknięty), a także z gościnnie grającym na instrumentach klawiszowych Jerzym Suchockim. Zespół dał kilka samodzielnych koncertów (pierwszy 27 stycznia w w sali Domu Kultury Zakładów "Ursus", a później  koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wówczas Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz wzięli udział w akcji charytatywnej „Nasz Wspólny Świat” biorąc udział w nagraniu hymnu tej imprezy zatytułowanego „Stanie się cud” (skomponowanego przez Borysewicza) zaśpiewanej oprócz nich także z muzykami TSA, Kombi i lombardu. Zespół dawnej popularności nie odzyskał, lecz i tak został ciepło przyjęty przez fanów.

Dwa lata później, w 1988 roku premierę miała płyta "Tacy sami". Album promował singel "Zostawcie Titanica". Zespół po raz kolejny pojechał z koncertami do Stanów Zjednoczonych.  Dwa lata później premierę miała kompilacja największych przebojów zespołu, "The Best Of Lady Pank". W tym samym roku grupa zawiesiła działalność. Jesienią 1989 roku w kraju pojawiła się kaseta magnetofonowa „Królowa ciszy” zrealizowana w czerwcu tego samego roku. Była to pierwsza produkcja solowa lidera Lady Pank.
W 1990 roku do Borysewicza, Panasewicza i Szlagowskiego dołączyli Piotr Urbanek i Kostek Joriadis. Niedługo potem zespół wypromował kolejny przebój – balladę „Zawsze tam gdzie ty”. Dała ona tytuł kolejnemu albumowi i zadecydowała o jego popularności. Na nowej płycie wydanej również w USA wszystkie teksty napisał Jacek Skubikowski. „Zawsze tam gdzie ty” brzmiał nieco ciężej niż poprzednie płyty zespołu. Koncertowy program zespołu uzupełniał pierwszy przebój Borysewicza napisany jeszcze dla Budki Suflera – „Nie wierz nigdy kobiecie”.

W lipcu 1991 roku zespół wystąpił podczas Trzech Dekad Rocka w Polsce, potem znów znalazł się w USA, gdzie ponownie zawiesił działalność. Najdłuższa, bo aż trzyletnia przerwa obejmowała lata 1991-1993. W tym czasie założyciel i lider Lady Pank stworzył trio i wydał solową płytę "Wojna w mieście". Całkowicie "odmłodzona" już Lady Pank powrócił na estradę dopiero w 1994 roku, wtedy do Borysewicza i Panasewicza dołączyli gitarzyści Andrzej Łabędzki i Krzysztof Kieliszkiewicz, oraz perkusista Kuba Jabłoński. Ponowny debiut był bardzo udany, a wydana wkrótce płyta "Nana", to jedna z najlepszych w dyskografii zespołu. Największymi przebojami z tego albumu był utwory „Na na” i „Na co komu dziś”. Kolejne wydanie Lady Pank przyjęło się na estradach.

W 1995 roku wydali album Akustycznie: Mała wojna, zespół dał cykl koncertów w Polsce. We wrześniu 1996 ukazał się zbliżony brzmieniowo do NANY album Międzyzdroje, na którym teksty pisał wyłącznie Panasewicz. Na Międzyzdrojach, a konkretnie w „Czy czujesz jak”, który promował album muzyka zabarwiła się na bluesowo. Drugim singlem z tej płyty jaki pojawił się w rozgłośniach radiowych był „Nie chcę litości”. Pod koniec 1996 roku zespół przedstawił muzykę z piosenkami gwiazdkowymi – „Zimowe graffiti” – którą promował program telewizyjny. W roku 1998 zespół wylansował utwór „Znowu pada deszcz”. Cała płyta „Łowcy głów”, z której pochodził ten utwór mogła uchodzić za najlepszą wizytówkę grupy tamtego okresu. Do utworu „Prawda i serce” zespół nakręcił teledysk w Stanach Zjednoczonych.

Wydana w 2000 roku „Nasza reputacja” okazała się nie tak udana jak poprzednie płyty, choć przyniosła długo notowany na listach przebojów utwór „Słońcem opętani”. Inną piosenkę z tej płyty zespół przedstawił w konkursie premier w Opolu. Następnie zespół występował na Morawach i odbył tournée po całej Polsce z okazji 18 rocznicy urodzin.
Natomiast 20 czerwca 2002 roku ukazała się płyta, zatytułowana "Besta besta" - specjalna kompilacja przygotowana z okazji 20. rocznicy powstania grupy. Znalazło się na niej 16 największych przebojów Lady Pank, dwa premierowe nagrania „7-me niebo nienawiści” oraz „Konie w mojej głowie”, wybranych przez najwierniejszych fanów zespołu, którzy wzięli udział w internetowym plebiscycie.  

Na początku 2003 roku ukazała się płyta Jana Borysewicza i Pawła Kukiza pt. „Borysewicz & Kukiz”. Płyta zdobyła status (platynowej), a „Bo tutaj jest jak jest” okrzyknięto utworem najczęściej granym w stacjach radiowych 2003 roku. Większą popularność zdobyły także „Jeśli tylko chcesz” i „Jest taki dzień”. Duet znajdował się w czołówce popularności polskich wykonawców, lecz wspólnie zdecydowano, iż zawiesza działalność i każdy z muzyków skupi się na swoim rodzimym zespole.

W marcu 2004 Lady Pank rozpoczęło nagrywanie premierowego repertuaru na nową płytę zatytułowaną „Teraz”, a jej premiera przypadła na 28 czerwca 2004. Longplay był powrotem do współpracy z tekściarzem Andrzejem Mogielnickim, autorem słów do największych hitów zespołu. Premierę płyty poprzedziła premiera singla „Sexy-plexi”, który zdobył umiarkowaną popularność, lecz drugi pt. „Stacja Warszawa” został hitem numer jeden 2004 roku. „Stacja” okazała się przebojem na miarę „Mniej niż zero”, trzecim singlem była „Pani moich snów”, ale nie powtórzyła sukcesu „Stacji”. Na początku następnego roku zespół został nominowany w dwóch kategoriach do Fryderyków: kompozytor roku oraz piosenka roku.

Rok później, z okazji 25-lecia założenia formacji – ruszono w wielką trasę koncertową, której ukoronowaniem był występ podczas festiwalu w Opolu. W tym samym czasie Lady Pank wydał kolejny longplay – "Strach się bać", który promował tytułowy singiel. Kolejnymi były piosenki – "Wenus, Mars" oraz "Dobra konstelacja". Momentem szczególnym jubileuszu był koncert połączony ze zlotem fanów w Olecku, gdzie zespół otrzymał urodzinowy tort oraz chóralne „sto lat” odśpiewane przez publiczność.

Od 1 marca 2008 zespół Lady Pank jako pierwszy polski zespół muzyczny posiada własne oficjalne internetowe radio „RMF Lady Pank” dostępne w serwisie internetowymRMFon.pl Po czterech latach przerwy, w czerwcu 2011 roku, Lady Pank wydali kolejny album, zatytułowany "Maraton". Singlem promującym wydawnictwo był utwór "Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą", do którego również nakręcono animowany teledysk. Drugim singlem był utwór „Mój świat bez ciebie”.Większość tekstów napisał wokalista Janusz Panasewicz, dwa Andrzej Mogielnicki. W odróżnieniu od wydanej przed czterema laty poprzedniej płyty studyjnej zespołu "Strach się bać", na albumie "Maraton" nie ma polityki i palących problemów społecznych. To piosenki o emocjach, o kobietach, o życiu. "Lepiej pisać o fajnej babce z cyckami, niż o głupim polityku" - stwierdził Panasewicz. Byla to zlosliwa aluzja do kariery Pawla Kukiza ktory na polityce zrobil oszalamiajaca kariere jakiej nie udalo sie dotychczas osiagnac zadnemu artyscie.

30 marca 2012 roku w katowickim Spodku odbył się koncert z okazji 30-lecia istnienia zespołu, który umieszczono 2 października 2012 r. na albumie Symfonicznie, nagranym wraz z Orkiestrą Symfoników Gdańskich. Na płycie znalazło się 20 starych utworów w rockowo - klasycznych aranżacjach oraz premierowa piosenka „Chłopak z mokrą głową”, do której muzykę skomponował Jan Borysewicz, a tekst napisał Janusz Panasewicz. Z okazji 30-lecia istnienia zespół odbył wraz z Symfonikami Gdańskimi trasę koncertową po całej Polsce.
Od 15 marca 2014 r. do 12 kwietnia 2014 r. miała miejsce trasa akustyczna, na terenie Polski.  Na kolejnej trasie koncertowej, również akustycznej, od października 2014 r. do kwietnia 2015 r. nagrano kolejną akustyczną płytę. Nosi ona tytuł "Akustycznie" i wydano ją 16 czerwca 2015 r.

W 2016 roku zespół wyruszył w trasę z okazji 35-lecia. Z tej okazji również, 15 kwietnia wydano album "Miłość i władza", do którego teksty napisali Bogdan Olewicz i Wojciech Byrski. Płytę promował singiel „Miłość”. Kolejnym singlem z płyty została „Władza”, która została zaprezentowana przez zespół już na koncercie w Krakowie w marcu. W listopadzie powstała reedycja płyty Miłość i władza wzbogacona o utwór „Sterowany”.
W 2017 zespół rozpoczął kolejną trasą akustyczną pod szyldem 35 lat – Akustycznie, będącą kontynuacją zeszłorocznej. Na miejsce List Przebojów Programu Trzeciego trafił również kolejny singiel z albumu Miłość i władza – „Trochę niepamięci”. 10 listopada miała miejsce premiera świątecznego albumu Zimowe Graffiti 2 promowanego singlami „Otuleni”,  „Rodzice”, oraz „Hej Hosanna”.

16 listopada 2018 roku podczas koncertu w Warszawskim klubie Stodoła, odbyło się uroczyste wręczenie złotej płyty za album LP1. W drugiej połowie marca zespół wyruszył w trase po USA.
22 marca 2019 odbyła się premiera singla „Niepoprawni” promującego album kompilacyjny Ballady. 27 października 2019 zespół wystąpił podczas 11. edycji Festiwalu Soundedit. Po raz pierwszy zagrał na żywo muzykę do animowanego filmu „Jacek i Placek a Jan Borysewicz został uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem.


Autor:
Agnieszka Debska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego