Krzysztof Krawczyk - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk urodzil sie 8 wrzesnia 1946 w Katowicach. Piosenkarz obdarzony charakterystycznym barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor. Rodzina Krawczyków często zmieniała miejsca zamieszkania ze względu na charakter pracy rodziców Krzysztofa – barytona i śpiewaczki operowej.Na gitarze nauczył się grać samodzielnie, natomiast w kierunku śpiewu kształcił się w średniej szkole muzycznej w Łodzi. Debiutował w 1963 roku jako wokalista i gitarzysta w zespole Trubadurzy, którego był również współzałożycielem I który największe sukcesy odnosił z Ryszardem Poznakowskim, Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Haliną Żytkowiak w składzie. Z Trubadurami Krawczyk nagrał kilkanaście przebojów, w tym m.in. "Kasia", "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś", "Ej, Sobótka, Sobótka". Swoją popularnością dorównywali Czerwonym Gitarom.

W 1973 roku Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową, nagrywając rok później płytę "Byłaś mi nadzieją", nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W tym samym roku wystąpił na Festiwalu w Opolu. W 1975 roku nagrał piosenki "Rysunek na szkle" i "Parostatek". Zdobył też nagrodę w Kołobrzegu za utwór "Czym dla wojska jest piosenka". W 1976 r. na Festiwalu w Sopocie otrzymał 3 nagrody: Dziennikarzy, Publiczności i Głosu Wybrzeża.  Następny rok przyniósł występ w spektaklu "Staroświecka komedia" w Teatrze Polskim w Poznaniu i podpisanie kontraktu z zachodnioniemiecką wytwórnią Polydor, dla ktorej nagrał dwa single w jezyku niemieckim. W 1978 roku nawiązał współpracę z orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, wtedy też powstały znane piosenki "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat", oraz wygral  Festiwal w Opolu piosenką "Pogrążona we śnie Natalia".

W 1980 roku artysta wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do 1985 roku. Krzysztof Krawczyk przebywał w USA do 1985 roku - głównie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas oraz nagrał album "From a Different Place". Po powrocie do kraju dokonał kolejnych nagrań radiowych i płytowych oraz wystąpił w kilku recitalach telewizyjnych. W 1985 roku, już po powrocie do Polski, nagrał album "Wstaje nowy dzień" i rok później zdobył II nagrodę na Festiwalu w Opolu. Następnie rozpoczął pracę przy recitalach telewizyjnych, m.in. "Nie przesadza się starych drzew", "Krzysztof Krawczyk i jego przeboje", "Rock and roll i okolice" oraz "Kolędy polskie".

W 1988 roku piosenkarz uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, przez co na blisko 2 lata musiał wycofać się z pracy zawodowej. W 1990 roku wyjechał ponownie do USA, gdzie podpisał kontrakt z firmą Hallmark. Pod opieką artystyczną Davida Briggsa, muzyka i aranżera związanego przed laty z E. Presleyem, nagrał w Nashville płytę "Eastern Country Album". Po 4 latach wokalista powrócił do kraju i wydał krążek "Gdy nam śpiewał Elvis Presley", który niebawem zyskal miano platynowej. Miedzyczasie Krawczyk wystąpił również na festiwalu w Sopocie i dokonał kolejnych nagrań płytowych z różnorodną muzyką - country, rock and rollem, balladami, muzyką taneczną i religijną oraz z piosenkami dla dzieci.

W roku 1994-95 Krawczyk związał się rownież z nurtem muzyki dance (italo disco), która obok disco polo była w tym okresie bardzo popularna. Dzięki temu udało mu się zaskarbić ogromną sympatię fanów. Zaczął wtedy podbijać swoimi piosenkami listę przebojów polsatowskiego programu Disco Relax. Przez wiele miesięcy na tej liście w czołówce utrzymywało się kilka piosenek artysty m.in. „Zaufaj Sercu”, „Przez jedną chwilę zapomnienia”, „Arrivederci moja dziewczyno”, „Rysunek na szkle” (wersja dance), „Viva Las Vegas” oraz śpiewany przez niego przebój Michala Wisniewskiego „Zawsze z Tobą chciałbym być”.

W 1996 roku ponownie wyjechał na kilka miesięcy do Stanów, gdzie promował swoje wydawnictwa i nagrywał teledyski. Rok później jego klip "Nowy Jork dochodzi chyba piąta" wygrał "Muzyczną Jedynkę", a Krawczyk wystąpił na Festiwalu w Sopocie na koncercie gwiazd. W 1997 23 marca „Credo Records” wydało kasetę zawierającą 19 pieśni dedykowanych Janowi Pawłowi II z okazji jego 50-lecia posługi kapłańskiej. 4 czerwca podczas wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze Krzysztof wręczył Papiezowi płytę Ave Maria oraz kilka innych albumów i kaset, a od papieża dostał różaniec. W Radiu Zet opowiadając o swoim spotkaniu z papieżem poprosił wszystkich, których skrzywdził o przebaczenie i powiedział, że sam już wybaczył tym, z którymi był kiedyś w niezgodzie.

W 1998 roku miało miejsce 35-lecie kariery artystycznej piosenkarza i specjalnie z tej okazji zostal zorganizowany koncert "To, co dał mi los" (w reżyserii Elżbiety Skrętkowskiej). Podczas imprezy Krawczyk otrzymał nagrodę prezesa TVP. W następnym roku nagrany został film telewizyjny "Polskie tango", z przebojami Mieczysława Fogga. Premierę miała też płyta z największymi hitami Krzysztofa Krawczyka, "Złote przeboje", a piosenkarz nagrał w duecie z Norbim utwór "Piękny dzień". Pod koniec roku wydana została składanka Piosenki na święta, gdzie wraz z Trubadurami, jak i samodzielnie wykonał kilka piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Utworem promującym płytę była piosenka „Jezusek w bieli”, którą nagrał razem ze Sławomirem Kowalewskim, liderem zespołuTrubadurzy.

Po nagraniu płyty "Ojcu świętemu śpiewamy" (2000), Krawczyk zaśpiewał na Placu św. Piotra w Rzymie dla Jana Pawła II. Po występie wręczył papieżowi złotą płytę, jaką otrzymał za album. W 2001 roku przy współpracy z Goranem Bregovicem zarejestrowana została płyta "Daj mi drugie życie", z której pochodzą takie przeboje jak: „Mój Przyjacielu”, „Ojda Ojda”, „Gdybyś Była moja”, „Płatna Miłość”. Teledysk do piosenki "Mój przyjacielu" przyniósł artyście nagrodę Super Jedynki w Opolu. Krążek pokrył się platyną, a sondaż OBOP po raz drugi z rzędu wskazał Krawczyka jako najpopularniejszego piosenkarza w Polsce.

40-lecie kariery Krzysztof Krawczyk uświetnił recitalem podczas Festiwalu w Sopocie, gdzie został uhonorowany Platynowym Słowikiem. Pięciopłytowy album "Jestem sobą" pokrył się platyną, a "Amerykańskie piosenki" złotem.
14 października 2002 roku, ukazał się kolejny album w dorobku 55-letniego artysty, zatytułowany "... bo marzę i śnię". Producentem całego materiału i kompozytorem dwóch nagrań, byl Andrzej Smolik. Wśród 12 utworów znalazł się między innymi cover kompozycji "Papa Was a Rolling Stone", z repertuaru słynnej amerykańskiej soulowej fromacji The Temptations, oraz przeboje, które królowały przez wiele miesięcy na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych i telewizyjnych: „Bo jesteś Ty”, „Mijamy”, „Chciałem być”, „Jestem Sobą”.

Po niebywałym sukcesie albumu "...bo marzę i śnię", który znalazł ponad 100 tys. nabywców, w listopadzie 2003 roku, wokalista postanowił zaprezentować swym fanom materiał koncertowy. Obok piosenek z poprzedniego krążka, znalazły się tam również największe przeboje z płyty nagranej w duecie z Goranem Bregovicem oraz utwory z początków kariery Krawczyka. Rowniez w 2003 artysta nagrał tytułową piosenkę do serialu Na Wspólnej emitowanego przez telewizję TVN. W tym samym roku ukazała się także śpiewana przez niego piosenka do programu nadawanego przez TVP 2 „Europa da się lubić” oraz utwór promujący TVP 2. Tego lata odebrał na Festiwalu w Opolu dwie Superjedynki dla „Piosenkarza Roku” i za teledysk „Bo jesteś Ty”, a na jesieni tego roku ukazała się płyta Gwiazdy biesiadują. Krzysztof Krawczyk po cygańsku.

Wiosną 2004 roku Krzysztof Krawczyk nagrał kolejną płytę studyjną we współpracy z młodym pokoleniem muzyków. Autorami muzyki na "To, co w życiu ważne" są twórcy największych przebojów ostatnich lat. Pierwszym utworem wybranym do promocji był singiel "Lekarze dusz", który Krzysztof nagrał wraz Muńkiem Staszczykiem z T.Love.  Na Festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic” oraz „Muzyczną Jedynkę”. Otrzymał także nagrodę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego oraz zdobył I miejsce na Festiwalu TOPtrendy w Sopocie.
Krawczyk nagrał w 2005 dwie płyty z amerykańskimi piosenkami "Mona Lisa - Amerykańskie piosenki" i "The Shadow Of Your Smile – Amerykańskie piosenki część 2". Był to efekt jego fascynacji Louisem Armstrongiem oraz amerykańskim bluesem i jazzem. Oba krążki zdobyły status „Złotej Płyty” oraz zostały ciepło przyjęte przez krytyków muzycznych. W tym roku rownież otrzymał dwa Fryderyki dla „Piosenkarza Roku” i za „Przebój Roku” („Trudno tak” - z Edytą Bartosiewicz).

Kolejna studyjna płyta artysty ukazała się prawie dokładnie w 60. rocznicę urodzin wokalisty. Album "Tacy samotni" to muzyczne i filozoficzne podsumowanie dojrzałego człowieka i artysty. Krzysztof Krawczyk jest współkompozytorem siedmiu, z dziesięciu piosenek, które znalazły się na tym krążku. Płytę promował singiel "Tylko ty, tylko ja". Finałowy utwór „Spieszmy się”, dedykowany zmarłej kilka tygodni przed premierą Lucynie Krawczyk, mamie wokalisty, napisał Seweryn Krajewski. Krążek zyskał miano Złotej Płyty. W 2007 roku, w duecie z biskupem Antonim Długoszem nagrał piosenkę "Europo nie możesz żyć bez Boga". Na przełomie 2007 i 2008 roku można było kupić serię "Leksykon Krzysztofa Krawczyka", który zyskał status podwójnej platyny. Do celów promocyjnych tego wydawnictwa nagrał utwór "Życie jak Wino". W lipcu 2008 roku, podczas TOPtrendów, z okazji 45-lecia kariery estradowej wokalisty, odbył się specjalny koncert, na którym pojawili się przyjaciele z branzy oraz macierzysta formacja Krawczyka – Trubadurzy.

20 stycznia 2009 ukazała się płyta artysty pod tytułem Warto żyć. Album powstawał przez kilka lat, równolegle z innymi płytami, które wcześniej ukazały się na rynku. W listopadzie krzysztof wsparł powstanie kalendarza, z którego sprzedaży miało być dotowane schronisko dla zwierząt. 27 listopada 2009 w sprzedaży pojawiła się setna solowa płyta Krawczyka Nigdy nie jest za późno, na której znalazła się piosenka „Z kobietami to różnie bywało”, którą nagrał z Danielem Olbrychskim.

Podczas sylwestrowego koncertu w Warszawie odebrał Złotą Płytę za krążek "Warto Żyć". W listopadzie 2010 ukazała się jego książka autobiograficzna pt. Życie jak wino, którą napisał wspólnie z Andrzejem Kosmalą. W sezonie letnim 2010 roku Krawczyk wziął udział w trasie koncertowej Trubadurów z okazji 45-lecia istnienia grupy oraz wystąpił w koncercie jubileuszowym pt. „Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz” wyemitowanym przez TVP Łódź. Na przełomie października i listopada 2010 odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie, występując m.in. w Chicago, Nowym Jorku, New Jersey, Memphis I Toronto, gdzie oprócz znanych przebojów wykonał nowy utwór napisany przez Seweryna Krajewskiego Ameryko.

18 września 2012 roku wydał dwuczęściowy album zawierający największe przeboje polskiej muzyki. Tytuły poszczególnych części to: "Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek? cz.1", oraz "Nasze pokolenie cz.2". Teledyskiem promującym płytę została piosenka Henryka Fabiana „Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży”. W październiku 2013 roku Krawczyk rozpoczął trasę koncertową „50 lat na scenie” oraz pracę nad powstaniem nowej płyty pt. Pół wieku człowieku. Teksty i muzykę do utworów stworzyli m.in.: Ryszard Poznakowski, Wiesław Wolnik, Ryszard Kniat, Andrzej Kosmala, Maciej Świtoński i Seweryn Krajewski. 31 grudnia 2013 wystąpił na skwerze Kościuszki w Gdyni podczas sylwestrowego koncertu gdzie zaśpiewał piosenki: „Mój Przyjacielu”, „Za tobą pójdę jak na bal”, „Byle było tak”, „Jak minął dzień” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Tego wieczoru odebrał rownież nagrodę za 50 lat pracy artystycznej oraz otrzymał tytuł
„Króla Polskiej Estrady” przyznany mu przez Polsat, Radio Zet i gazetę Fakt.

W kwietniu 2014 wydał singiel „Pół wieku człowieku”, który promował płytę piosenkarza pod tym samym tytułem. Utwór wykonał wspólnie z Ras Lutą. Krążek powstał z okazji 50-lecia pracy artystycznej Krawczyka. W notowaniu Radia Merkury z 9 maja piosenka zajęła 2. miejsce. Dwa dni przed premierą CD piosenka tytułowa znalazła się na 18. miejscu Listy Przebojów Polskiego Radia PiK oraz została uznana piosenką miesiąca maja. 9 czerwca z racji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Krawczyka TVP1 wyemitowała specjalny odcinek programu „Świat się kręci” pt. „Pół wieku człowieku” z udziałem piosenkarza, jego żony Ewy i menadżera Andrzeja Kosmali oraz
przyjaciół artysty.

Podczas audycji otrzymał z rąk prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych Ryszarda Poznakowskiego statuetkę za zasługi dla polskiej muzyki oraz Krzyż Orderu Odrodzenia rock and rolla. 27 listopada 2015 wydał płytę z piosenkami Leonarda Cohena, "Tańcz mnie po miłości kres" w tłumaczeniu Macieja Zembatego. 2 lutego 2016 w programie Jaka to melodia? wykonał premierowo piosenkę tytułową z płyty pt. Tańcz mnie po miłości kres. We wrześniu, z okazji 70. urodzin otrzymał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował mu „za wkład do polskiej muzyki”. 10 października wydał singiel „Każdy Dziad”, nagrany wspólnie z Maciejem Maleńczukiem. Piosenka promowała jego płytę "Duety", której premiera odbyła się 4 listopada. Na płycie znalazły się nowe utwory wykonane wspólnie z artystami polskiej estrady.

We rześniu 2017 ponownie wystąpił wraz z Trubadurami na wielkiej gali jubileuszowej w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Tego wieczoru Krawczyk został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który wraz z innymi odznaczeniami dla członków zespołu Trubadurzy wręczył prof. Piotr Gliński. 4 października zaprezentował teledysk do piosenki „Będę Twój dzisiaj wieczorem”, który zapowiadał album artysty "Wiecznie młody" z piosenkami Boba Dylana śpiewanymi po polsku, których przekładu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Krążek ukazał się w sprzedaży 10 listopada.

W 2018 świętował 55-lecie swojej kariery muzycznej. 6 marca jego album "Wiecznie młody" został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii Album roku. 1 kwietnia zaprezentował utwór „Lewandowski, gol dla Polski”, oraz mundialowy utwór „Biało-czerwoni". Obie piosenki promowały płytę pt. Biało-Czerwoni! Przeboje kibica, którą nagrał z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji i Ligi Narodów UEFA. Zarówno piosenka, jak i album spotkały się z ogromną falą krytyki i hejtu w internecie. W wywiadzie dla TVP Sport Krawczyk zaznaczył, że „hejterzy mogą wziąć do ręki dobrą książkę albo iść do teatru czy filharmonii”. 27 kwietnia wydał album pt. Country album. Pokochaj moje marzenia, na którym umieścił zremasterowane utwory z płyty winylowej pod tym samym tytułem, wydanej w 1987. 20 marca 2019 w serwisach Tidal i Spotify ukazał się album artysty "Concert hits" z piosenkami, które wielokrotnie wykonywał na koncertach, ale w nowych aranżacjach. Jesienią 2019 w udostępniono w sieci wydany w latach 80. winyl pt. Krawczyk dzieciom oraz album Teatr Jawy i Snu

Od 1985 Krzysztof Krawczyk występuje wraz z zespołem instrumentalno-wokalnym, który nosi nazwę „Krzysztof Krawczyk Live”. W skład grupy towarzyszącej piosenkarzowi wchodzą obecnie:
Roman Suchan – multiinstrumentalista – klawisze, akordeon, saksofon, klarnet, śpiew, Czesław „Czester” Paluch – klawisze, śpiew, Dariusz Marcinkiewicz – gitara elektryczna, akustyczna, Zbigniew Heflich – gitara basowa, Tomasz „Tom” Szafrański – perkusja, oraz wokal: Ewa Krawczyk (żona artysty), Sylwia Krawczyk-Urbańczyk i Agnieszka „Jadwiga” Rosenbeiger. Nad całością zespołu czuwa Andrzej Kosmala, który od 1974 roku jest menadżerem Krawczyka.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego