Krystyna Prońko - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Krystyna ProNko

Krystyna Prońko urodziła się14 stycznia 1947 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Piosenkarka i kompozytorka, pedagog muzyczny, a także osobowość telewizyjna. Jej rodzina wywodziła się z Łemkowszczyzny i przed II wojną światową mieszkała na kresach wschodnich ( na terenie obecnej Białorusi), a po wojnie osiedliła się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie się urodziła. Ukończyła technikum chemiczne w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistyki, gdzie dyplom magistra sztuki otrzymała w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Debiutowała w 1969 roku z zespołem Respekt na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. Współpracowała z Czesławem Niemenem (śpiewając w chórkach), zespołami Refleks, Skaldowie i Czerwone Gitary, w czasie studiów śpiewała w akademickim Big bandzie. W 1973 roku wystąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wyróżniono jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” oraz „Umarłe krajobrazy”. Dwa lata później, w 1975 roku zdobyła w Opolu główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”, czym powtórzyła swój pierwszy sukces. Przebój ten uzyskał także miano piosenki roku w plebiscycie prestiżowego magazynu muzycznego „Non Stop”.

Piosenki w jej wykonaniu byty stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów " Trojki " czy telewizyjnego " Studia Gama" a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, w Castlebar (Irlandia). W Dreźnie biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea ( roku 1973,1975,1979.1987) i nagrody (1980,1981,1986). W 1980 r. została uhonorowana Piosenkarką Roku. Serca publiczności podbiła m.in takimi utworami jak: „Papierowe ptaki”, „Bożek gorzelny”, „Małe tęsknoty” i „Modlitwa o miłość prawdziwą”.

W swym dorobku ma również udział w dużych formach muzycznych - główną rolę zagrała w rock operze " 3400 lat po Ikarze" w 1978 roku. W latach 1979–1981 prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez rok pracowała również z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Po wprowadzeniu stanu wojennego,o prowadziła warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu.  W latach 1987 i 89. współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in. Mszę Jazzową z udziałem chóru Brneńskich Madrygalistów. W 1988 roku wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego " Relief IV " na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie CD "Polish Perkusion Works" wydanej przez brytyjska firmę Olympia. Brała też udział w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990 roku w Katowicach i w 1991 roku w Częstochowie. Oprócz jazzu i rocka Krystyna Prońko z powodzeniem śpiewa również muzykę współczesną. Wysoką pozycję K. Prońko potwierdziły zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych na całym świecie, oraz też udział w bardzo prestiżowych imprezach, na Festiwalach Kultury Polskiej w Moskwie, Pradze i Berlinie.

W 1991 roku założyła własne wydawnictwo płytowe Power Music. W latach 1992 -95 zajmowała się publicystyką muzyczną i prowadziła autorskie programy radiowe w radiu Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk (programy nocne) i w radiu Gorzów, w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko. W nagraniach towarzyszą jej zaangażowani do sesji nagraniowych muzycy, natomiast w koncertach najczęściej można ją usłyszeć z towarzyszeniem zespołu lub duetu - piano Paweł Serafiński, sax. - Piotr Prońko - brat Krystyny, także z wykorzystaniem półplaybacków. W 1994 roku została wydana płyta z jej największym przebojem Jesteś lekiem na całe zło nagrania przez wytwórnie KOCH International.

Na początku 1998 roku ukazała się płyta i kaseta wyprodukowana i wydana przez P.M. Krystyna Prońko pod tytułem "Złość", na której znalazły się takie utwory jak: „10 w skali Beauforta”, „Księżycowa noc” i „ Ty wiesz najlepiej”. Wyprodukowany został również videoclip z tytułową piosenką.

W sezonie świątecznym 1999-2000 ukazała się CD "Kolędy i piosenki świąteczne". 26 października 2000 roku ukazały się dwie płyty z hitami i najpopularniejszymi piosenkami zaśpiewanymi przez K. Prońko od początku kariery. Mają one wspólny tytuł "Osobista kolekcja" i kolejne numery 1 i 2 wydane przez Polskie Radio S.A. Od październiku 2001 roku prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie.
W listopadzie 2005 roku została wydana płyta DVD pt. "Koncert 2005", który odbył się w klubie Pokład w Gdyni. Kolejne single "Dzisiaj nagle wymyśliłam ciebie" oraz "Pierwszy siwy włos" zapowiedziały płytę CD z polskimi standardami pt. "Jestem po prostu.". Płyta ta miała swą premierę w grudniu 2006.

Kolejna płyta, składanka, pt. "Poranne łzy i inne tęsknoty" ukazała się jesienią 2007 roku. Znajdują się na niej najważniejsze piosenki nagrane od początku pracy artystycznej. Bonusem jest nowe nagranie, piosenka pt."Chodzi po głowie". Dwie ostatnie płyty miały swoje koncerty radiowe w studiu "Trójki" im. Agnieszki Osieckiej" w Warszawie. Rok 2008 przyniósł parę nowych piosenek m.in. duet z Tomkiem "Lipą" Lipnickim pt. "Każda chwila" oraz "piosenkę "Wpadłam tu". Tego samego roku otrzymała medal Gloria Artis.

W 2012 roku została wydana płyta CD pt. „Recital Trio Live” Prońko Rabiniak Wendt, która jest zapisem koncert w 2012 r. w Radiu Opole. Album ‘Dwa Tria”, zawierający dwie płyty, został wydany w grudniu 2018 r. Składają się na niego CD Trio Grafitowe (Prońko Raminiak Wendt) i CD Trio Bursztynowe (Prońko Raczyński Serafiński). Nagrania studyjne z piosenkami i standardami jazzowymi, utrzymane w stylistyce „easy jazz”. Z równą łatwością śpiewa pop i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne, bo jak mówi - nużące jest śpiewanie ciągle tego samego. W 2019 otrzymała z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Piosenkarka mieszka w Warszawie. Nie ma dzieci. Przez pewien czas była związana m.in. z kompozytorem Januszem Komanem, autorem części jej piosenek. Obecnie pracuje z zespołem (kwartetem lub kwintetem), w Trio lub w duecie z pianistą. Występuje z recitalami w których towarzyszy jej big band.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego