Kombi - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Zespoły
    

Kombi

Kombi to jedna z najpopularniejszych grup polskiego pop-rocka dekady lat 80. Zespół powstał w Gdańsku, w 1976 roku, założony przez klawiszowca Sławomira Łosowskiego - lidera zespołu Akcenty. W 1971 Akcenty były w nurcie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Utwory Akcentów stały się kompozycjami instrumentalnymi, często o rozbudowanych formach, zmieniających się podziałach rytmicznych oraz bogatych improwizacjach. Zespół wziął udział w trzech edycjach festiwalu „Młodzieżowej Muzyki Współczesnej” w Kaliszu. Na ostatni z nich w 1973 zespół w składzie Łosowski, Gągałka, Rucki zdobył pierwszą nagrodę, wykonując kompozycje Łosowskiego: „Bumerang”, „Siódme żebro” i „Zapylanie”.

W jednym z Trójmiejskich klubów  Łosowski usłyszał rockowego perkusistę Jana Plutę. Pluta grał bardziej rockowo niż perkusista Akcentów i Łosowski zaproponował mu współpracę. W składzie zespołu był wcześniej śpiewający basista Zbigniew Sentowski, jednak jego zainteresowania muzyczne skupiały się głównie na bluesie. Wówczas Pluta zarekomendował Waldemara Tkaczyka, z którym już wcześniej grał. Łosowski chciał rozszerzyć zespół o jeszcze jeden instrument melodyczny. Początkowo skłaniał się ku instrumentowi dętemu. Wtedy został mu zarekomendowany przez Tkaczyka jego kolega, gitarzysta Grzegorz Skawiński. Skawiński wystąpił gościnnie na koncercie z Akcentami w Hali Olivia, po którym Łosowski zdecydował się na przyjęcie go do zespołu. Został ukształtowany nowy skład Akcentów i zespół pracował nad repertuarem oraz koncertował w klubach młodzieżowych i studenckich. Teksty do pierwszych utworów wokalnych zespołu napisała Anna Sawicka. Nowy repertuar zespołu znalazł większą ilość słuchaczy i większe zainteresowanie.

W 1975 Łosowski nawiązał stałą współpracę z Bałtycką Agencją Artystyczną w Sopocie, co dało możliwość grania większej ilości koncertów i lepszej promocji zespołu. W agencji zasugerowano mu zmianę nazwy zespołu na bardziej współczesną. 4 lipca 1976 roku zespół, grając na żywo w audycji radiowej Radia Gdańsk, wystąpił przez większą część koncertu jako Akcenty, a dwa ostatnie utwory i bis zagrał już jako Kombi. Nazwa zespołu pierwotnie miała zostać wymyślona przez słuchaczy radia, jednak konkurs nie przyniósł oczekiwanych efektów. Ostatecznie szyld Kombi wymyślił pierwszy perkusista zespołu, Jan Pluta. A nowym managerem zespołu został Jacek Sylwin. Debiut sceniczny miał miejsce miesiąc później, w sopockiej Operze Leśnej, w ramach I Konfrontacji Muzycznych "Pop Session '76".

W lipcu 1978 roku w Sopocie miały miejsce koncerty "Muzyki Młodej Generacji". Grupa Kombi wystąpiła tam obok takich zespołów, jak Exodus, Krzak, Res Publica (z Grzegorzem Ciechowskim) oraz Irjan (z Ireneuszem Dudkiem). Rok później ukazał się pierwszy instrumentalny singel formacji "Wspomnienia z pleneru" (wyd. Tonpress). W pierwszej połowie tego roku muzycy weszli do studia Radia Gdańsk, aby nagrać materiał na swój debiutancki album. W ramach promocji płyty Kombi zagrało w hotelu "Victoria" w Warszawie, a następnie pojawiło się w programie telewizyjnym "Studio 2". Zespół wziął też udział w licznych festiwalach, w tym w "Międzynarodowej Wiośnie Estradowej" w Poznaniu. Premiera krążka zatytułowanego po prostu "Kombi" odbyła się w 1979 roku. Na album trafiły takie przeboje, jak "Wspomnienia z pleneru", "Hotel twoich snów" i „Przytul mnie”. Na drugą płytę gdańskiej grupy fani musieli poczekać dwa lata.

Płyta "Królowie życia" trafiła do sklepów w 1981 roku. Album zawierał popularny utwór tytułowy oraz kompozycję „Bez ograniczeń”, będącą przez wiele lat sygnałem muzycznym audycji telewizyjnej 5-10-15. Kolejnym krokiem w karierze muzyków było nagranie singla z piosenkami "Przytul mnie" i "Taniec w słońcu" dla holenderskiej wytwórni Utopia Music oraz występ w programie Radia Hilversum. Wkrótce potem na miejsce Jana Pluty przyjęto Jerzego Piotrowskiego i zrezygnowano z perkusisty. W 1981 roku zespół trafił na listę promocyjną PAA Pagart, dzięki czemu muzycy otrzymali możliwość występowania i nagrywania w całej Europie. W tym czasie miały też miejsce koncerty w ośrodkach polonijnych w Stanach i Kanadzie, jak również wspólne nagrania z Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak oraz brytyjską wokalistką Tracey Ackerman.

Od początku lat 80. ukształtował się znany do dzisiaj styl Kombi, charakteryzujący się wiodącą rolą instrumentów klawiszowych. Pod koniec 1982 roku powstał pierwszy w pełni elektroniczny utwór zespołu, pod tytułem „Inwazja z Plutona”, zaś w 1983 roku „Linia życia”. Zespół równocześnie nagrywał materiał na trzecią płytę, Nowy rozdział. Nagrania te utrzymane były w zupełnie innej stylistyce, nawiązywały do muzyki elektronicznej i synth popu, a wykorzystano w nich syntezator Prophet 5 oraz perkusję elektroniczną Simmons (model SDS V). Album, wydany w roku 1984, okazał się dużym sukcesem i zawierał wielkie przeboje: „Słodkiego, miłego życia”, „Nie ma zysku” i „Kochać cię za późno”, "Nie ma jak szpan", "Komputerowe serce", "Cyfrowa gra".  

W 1984 roku zespół został laureatem nagrody publiczności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '84 (z piosenką "Słodkiego, miłego życia") oraz Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt działalności estradowej i twórczy rozwój polskiej muzyki rozrywkowej. W tym samym roku premierę miał album i wspomniany przebuj "Słodkiego, miłego życia". Latem grupa wystąpiła na Festiwalu Interwizji w Sopocie. Koncert doprowadził do nawiązania współpracy z londyńską firmą płytową Passion Records, czego efektem był występ na targach muzycznych w Cannes i nagranie anglojęzycznych wersji kilku piosenek, tj. „You Are Wrong” czy „Obsession”, które premiery miały wczesną wiosną 1985 roku.
 
Kolejna płyta pomorskiego zespołu, "Kombi 4", trafiła na półki sklepowe rok później. Promowały ją m.in. utwory "Black And White" i "Nasze rendez-vous". Na tym albumie wykorzystano m.in. syntezator Yamaha DX7 i syntezator dźwiękowy Ensoniq Mirage czy automat perkusyjny Yamaha RX11. Całością sterował komputer Commodore 64 (jako sekwencer MIDI).  
W 1986 roku, z okazji 10-lecia istnienia grupy, odbyła się seria kilkudziesięciu koncertów w Polsce, a także za granicą. Rezultatem trasy był koncertowy krazek Live, podsumowujący dziesięciolecie działalności Kombi, ktory ukazał się w 1987 roku. Zespół promował go m.in. występując w programach telewizyjnych "Salon piękności", "Arlekin na szczudłach", "Przeboje Kombi", czy "10 lat Kombi". Na płycie znalazł się zapis występu w Sopocie. Tego samego roku perkusista Piotrowski opuścił Kombi i odtąd zespół występował jako trio. Wiosną 1987 roku odbyło się pierwsze tournée grupy po Ameryce Północnej.
 
W 1988 roku zespół zarejestrował materiał do piątego LP, pod tytułem Tabu, oraz premiera solowej płyty Grzegorza Skawińskiego, który wydano rok później. Brzmieniowo nie odbiegał od stylistyki dwóch poprzednich płyt. Znalazły się na nim przeboje „Nietykalni – skamieniałe zło”, „Pamiętaj mnie”  oraz „Tabu – obcy ląd”. Rok później zespol po raz kolejny wyjechał do USA. Jubileuszowy, piętnasty rok działalności, muzycy rozpoczęli od nagrania rocznicowej płyty "The Best of Kombi", na którą trafiły nowe wersje jej największych przebojów. W lipcu w Sopocie odbył się legendarny koncert z okazji jubileuszu, który został sfilmowany i wyemitowany przez TVP. Do zespołu jako perkusista dołączył Tomasz Łosowski, syn Sławomira.
   
Na początku 1992 roku grupa wyjechała po raz kolejny do Amerki – tam jednak Skawiński i Tkaczyk podjęli decyzję o odejściu z grupy, tworząc własny projekt Skawalker, a później z Agnieszką ChylińskąO.N.A. Kombi zagrało jeszcze kilka koncertów, a ostatni z nich został wydany na płycie. Po powrocie do kraju Sławomir Łosowski próbował kontynuować działalność zespołu, organizując przesłuchania na jego nowych członków, nagrał również razem z synem Tomaszem album Nowe narodziny, lecz trudna sytuacja rodzinna (choroba żony) spowodowała zawieszenie na około 12 lat działalności zespołu.

Wiosną 2003 roku, po rozpadzie O.N.A., trzech członków Kombi: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta postanowiło powołać do życia formację pod nazwą Kombii. W nowym składzie zabrakło jednak klawiszowca Sławomira Łosowskiego. Po dwóch miesiącach pracy zespół stworzył nowy program oparty na znanych przebojach takich jak: "Hotel twoich snów", "Linia życia", "Nasze rendez-vous", "Nie ma zysku", "Kochać cię za późno", "Black And White" w nowych aranżacjach. Pierwszym publicznym występem KOMBII był koncert w amfiteatrze w Wiśle, na zaproszenie Adama Małysza i jego fundacji. Następnie zespół wziął udział w finale "Szansy na sukces" oraz w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Sezon lato-jesień 2003 wypełniła trasa koncertowa po kraju, a na przełomie 2003/2004 roku zespół rozpoczął pracę nad nowym materiałem. W tym czasie muzycy nawiązali współpracę z producentem Rafałem Paczkowskim (laureatem Fryderyka 2003) i w marcu rozpoczęła się sesja nagraniowa nowej płyty, "C.D.", która ukazała się w październiku 2004 roku. Krążek zapowiadał singel "Sen się spełnił". Już w lutym 2005 roku album doczekał się reedycji, na której znalazły się na nowo nagrane hity Kombi z lat 80. Dwa miesiące później "C.D." pokryła się złotem.

Kolejne promujące krążek “C.D.” single to: "Pokolenie" i "Czekam wciąż na cud", które doczekały się teledysków, a zespół intensywnie koncertował w kraju i za granicą (m.in. na Dominikanie).  W maju grupa wystąpiła podczas festiwalu w Opolu, otrzymując Superjedynkę w kategorii Album Roku za krążek "C.D.". Miesiąc później – Kombii pojawiło się jako gwiazda wieczoru podczas TOPtrendów. Przy okazji odebrali też platynę za "C.D.".

W 2007 roku do sklepów trafił longplay formacji - Ślad, promowany utworem tytułowym. Na szczególną uwagę zasługuje piosenka Awinion, która zyskała ogromną popularność. Album zdobył status złotej płyty. W maju 2010 roku ukazała się najnowsza studyjna płyta grupy, zatytułowana "O miłości". Znalazło się na niej jedenaście utworów.

Po czterech latach w 2014 roku ukazała się kolejna studyjna płyta zespołu Kombii. W 11 kompozycjach na krążku „Wszystko jest jak pierwszy raz” formacja nawiązala do brzmienia rocka z lat 70. i 80. Całość materiału została nagrana na żywo w studio. Zrezygnowano z pracy z komputerem, aby osiągnąć efekt bardziej zbliżony do dawnych produkcji.
19 lutego 2016 miała premierę płyta Kombii Symfonicznie, który jest zapisem koncertu dnia 22 września 2015 roku w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego