Karin Stanek - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Karin Stanek

Karin Stanek urodziła się 18 sierpnia 1943 lub 1946 roku w Bytomiu, zmarłą 15 lutego 2011 w Wolfenbüttel. Piosenkarka bigbitowa, wokalistka zespołu Czerwono-Czarni, ceniona za energię i wyrazistość sceniczną, określana jako jeden z symboli bigbitu. Data urodzenia Karin Stanek jest kwestią dyskusyjną, źródła nie podają jednoznacznej wersji. Zdaniem niektórych nastoletnia Karin Stanek zawyżyła swój wiek, by móc wcześniej podjąć pracę. Pochodziła z rodziny górniczej, gdzie z powodu trudnej sytuacji materialnej musiała przejąć domowe obowiązki i opiekować się młodszym rodzeństwem. Po ukończeniu siedmiu klas szkoły podstawowej pracowała jako goniec w Przedsiębiorstwie Instalacyjnym Przemysłu Węglowego. Była muzycznym samoukiem i karierę zaczynała w amatorskich zespołach młodzieżowych działających na Śląsku. W 1961 roku została zakwalifikowana do organizowanego przez Polskie Radio konkursu piosenki.

Debiutowała piosenką „Jimmy Joe” w marcu 1962, którą wygrała konkurs pt. "Czerwono-Czarni szukają młodych talentów", zostając tym samym wokalistką grupy. W lipcu 1962 r. zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i wystąpiła z Czerwono-Czarnymi na festiwalu w Sopocie. W roku 1963 wzięła udział w I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała przeboje „Malowana lala”, „Autostop” i „Chłopiec z gitarą”, dostając wyróżnienie.

Pojawiła się w krótkometrażowym filmie pt. Gdzieś w Polsce, a następnie w produkcji Janusza Morgensterna “Dwa żebra Adama”. W obu filmach Karin robiła to, co potrafi najlepiej. Tańczyła, grała i śpiewała. W 1964 roku wystąpiła ponownie na festiwalu w Sopocie, a także na festiwalu w Opolu, gdzie odebrała nagrodę specjalną za piosenkę „Jedziemy autostopem”. W Opolu pojawiła się jeszcze w 1965 roku, wtedy też zdobyła III nagrodę na IV Międzynarodowym Festiwalu Krajów Nadbałtyckich. Już jako znana artystka uzupełniła wieczorowo wykształcenie i zdała maturę.

W 1966 roku Karin Stanek nagrała z zespolem album Czerwono-Czarni, a rok później płytę 17.000.000. W 1967 Karin miała szansę na kolejną nagrodę podczas festiwalu w Opolu, niestety nie wystąpiła podczas imprezy z powodu egzaminów w szkole. Przygotowaną dla niej piosenkę "Trzynastego" przejęła Kasia Sobczyk. Utwór stał się wielkim hitem który nuciła cała Polska.

Z Czerwono-Czarnymi Karin zjeździła pół Europy. Wystąpiła także w USA i Kanadzie. Karin odeszła od Czerwono-Czarnych 3 sierpnia 1969 roku, po koncercie w Świnoujściu. Poznała wówczas Annę Kryszkiewicz, która miała zostać jej wieloletnią menadżerką. Stanek rozpoczęła występy w polsko-czeskiej grupie The Samuels. Śpiewała także z zespołami Aryston, Inni oraz Schemat, by następnie zdecydować się na działalność solową. Wystąpiła w Opolu w 1971 i 1974 roku majac wciąż za sobą wsparcie publiczności, jednak ze strony mediów nadciągały niepochlebne opinie. Nadal koncertowała w Europie i ZSRR. W 1976 roku wyjechała z Polski do Niemiec, by tam rozpocząć działalność muzyczną.

Na obczyźnie Karin nie porzuciła estrady. Występowała pod pseudonimem Baby Gun oraz Cora Gun z własnym zespołem Blackbirds. Karin dała mnóstwo występów w Republice Federalnej Niemiec. Pod koniec lat 70. nagrała kilka singli w języku niemieckim, a w 1979 roku wystąpiła z piosenką „Ich mag dich so wie du bist” w popularnym programie Disco.
Ukazała się wówczas jej płyta nagrana w całości w języku niemieckim.

W roku 1981 wydała singel pod pseudonimem Cory Gun, a w 1982 roku dwa single z własnym zespołem Blackbird, tym razem po angielsku. Nagrania te zostały jednak pozbawione promocji, jako że agentka artystki, przebywająca wówczas w Polsce, napotkała trudności z powrotem do Niemiec. Stanek przyjęła wówczas niemieckie obywatelstwo i skierowana została na kurs językowy dla przesiedleńców. Przerwała dalszą karierę, występując dopiero pod koniec lat 80. w USA, a także w Niemczech.

Karin Stanek odwiedziła Polskę dopiero po 15-letniej przerwie, w 1991 roku. Wtedy to wystąpiła w sopockiej Operze Leśnej w koncercie poświęconym legendom polskiego rocka, otrzymując entuzjastyczne przyjęcie. Rok później ponownie wystąpiła w Sopocie, a na rynku pojawiło się pierwsze wydawnictwo CD w jej dorobku, kompilacja Greatest Hits. W 1993 roku ukazała się biografia "Malowana lala" autorstwa menadżerki i wieloletniej przyjaciółki artystki, Anny Kryszkiewicz, a w roku 1995 Stanek wzięła udział w programie Szansa na sukces, u boku Heleny Majdaniec i Jacka Lecha. Następnie nawiązała krótką współpracę z zespołem Gang Olsena. Sporadycznie pojawiała się w kraju, udzielając dużych koncertów. Nie wróciła jednak na stałe do Polski, m.in. ze względu na mieszkającą w Niemczech matkę, którą się opiekowała.

Ostatni występ Karin Stanek w Polsce miał miejsce w 2005 roku. Wtedy też ukazało się jej ostatnie nagranie, wydana w Niemczech piosenka „Sex”. W roku 2007 piosenkarka podupadła na zdrowiu. Karin Stanek zmarła na zapalenie płuc 15 lutego 2011 r. w Niemczech. Karin to charyzmatyczna dziewczyna o dziecięcej twarzy, uderzająco skromna i grzeczna. W jej dłoniach gitara większa od niej. Posiadała niesamowity potencjał, wybitny taniec, śpiew i grę na gitarze. Karin kochała publiczność, a publiczność kochała ją. Piosenkarka wiecznie miała uśmiech nie tylko dla swoich fanów ale i dla całego świata. Scena to był jej żywioł, nigdzie indziej nie czuła się lepiej.

Autor:
Agnieszka Debska

Żródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego