Jacek Lech - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Jacek Lech

Jacek Lech, właściwie Leszek Zerhau urodził się 15 kwietnia 1947 w Mikuszowicach koło Bielska - Białej , zmarł 25 marca 2007 w Katowicach. Piosenkarz i kompozytor. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Bielsku-Białej. Jeszcze jako uczeń założył amatorski zespół, w którym śpiewał i grał na skrzypcach. W 1963 r. uczestniczył w Konkursie Jazzowym Polski Południowej w Krakowie. Rok później zajął I miejsce w konkursie Mikrofon dla wszystkich w Katowicach. Po zajęciu II miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy Amatorów w Jeleniej Górze w 1966 r. otrzymał propozycję współpracy z zespołem Czerwono – Czarni. Jako solista tej grupy zadebiutował na koncertach w Nowej Hucie. W 1967 r. nagrał dla archiwum Polskiego Radia pierwsze piosenki, a wśród nich pierwszy wielki przebój autorstwa Ryszarda Poznakowskiego "Bądź dziewczyną moich marzeń".

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ’67 otrzymał wyróżnienie za piosenkę Pozwólcie śpiewać ptakom, nagrodzoną również na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Soczi (ZSRR). W 1967 r. wystąpił z Czerwono-Czarnymi na wspólnym koncercie z The Rolling Stones w Warszawie. Śpiewał na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w latach 1968–1970. Z zespołem tym wylansował takie przeboje, jak "Cygańska wróżba", "Trochę dobrze, trochę źle", "Warszawa jest smutna bez ciebie", Dwadzieścia lat, a może mniej" i "Partyzancka ballada". Tę ostatnia zaśpiewał w filmie Janusza Nasfetera "Weekend z dziewczyną".

Na festiwalu w Braszowie (Rumunia) w 1968 r. zdobył nagrodę dziennikarzy wykonując "Serenadę miłości". W 1969 r. z Czerwono-Czarnymi wziął udział w wystawieniu mszy beatowej Pan przyjacielem moim (muz. Katarzyna Gaertner, sł. Kazimierz Grześkowiak, Joanna Kulmowa). Ostatnim sukcesem Jacka Lecha była nagroda Srebrnego Pierścienia na VI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu   roku 1972, na którym wykonał piosenkę "Pochwała przepustki". Pod koniec 1972 r. rozstał się z zespołem Czerwono-Czarni.

W 1973 Jacek Lech założył własną Nową Grupę. Wskutek wypadku samochodowego zmuszony był zawiesić działalność artystyczną zespołu. Na estradę powrócił w 1974 r. debiutując solowym albumem "Bądź szczęśliwa". Wielokrotnie występował na polskich festiwalach, m.in. na KFPP Opole w roku 1976 i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie w 1983 otrzymał honorowy Złoty Pierścień, a w 1986 Srebrny Pierścień. Koncertował również za granicą, m.in. w dawnej Jugosławii, na Węgrzech, Czechosłowacji, Mongolii  oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Zagrał epizodyczne role w filmach Na całość (reż. Franciszek Trzeciak) I Bohater roku (reż. Feliks Falk). Od 1993 r. prowadził w Bielsku-Białej agencję artystyczną, poświęcając swój czas młodym talentom. Organizował m.in. koncerty, w których pełnił funkcję śpiewającego gospodarza. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 55 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)

W 2006 r. zdiagnozowano u artysty złośliwy nowotwór przełyku. W ramach leczenia piosenkarz poddał się: chemioterapii. 27 lutego 2007 r., w centrum kultury w rodzinnym mieście artysty, odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Fundację Kultury i Edukacji Europejskiej „Alfa i Omega”, w którym udział wzięli między innymi Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski i Bogusław Mec. Dochody z koncertu miały być przeznaczone na dalsze leczenie i rehabilitację Jacka Lecha. Podczas koncertu ogłoszono również, iż artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury nagrodą za całokształt osiągnięć. Pochowany został 28 marca 2007 w Bielsku-Białej.  

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego