Irena Jarocka - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Irena Jarocka

Irenka Jarocka przyszła na świat w rok po II wojnie światowej 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze. W siódmej klasie szkoły podstawowej zaczęła śpiewać w chórze katedralnym. W 1964 roku profesor Halina Mickiewicz przyjęła ją do swojej klasy w średniej szkole muzycznej w Gdańsku. W tym samym roku wokalistka została słuchaczką Gdańskiego Studia Piosenki, gdzie poznała Mariana Zacharewicza, swojego późniejszego męża, kompozytora i menedżera. Rozpoczęła też naukę w Studium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego i Biologii w Gdańsku. Jako piosenkarka zadebiutowała w klubie Rudy Kot i Żak w Gdańsku mając 20 lat. Jako studentka uczestniczyła w wielu amatorskich konkursach piosenki, zwracając na swój talent uwagę publiczności. W 1965 roku nagrała pierwsze piosenki dla Polskiego Radia w Gdańsku - "Gdański most" i "Wróć". Podjęła też współpracę z popularnym na Wybrzeżu Zespołem Artystycznym Marynarki Wojennej "Flotylla".


W 1967 roku wzięła udział w Debiutach podczas opolskiego Festiwalu, a Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej Dyplom Zawodowej Piosenkarki w kategorii B. To ogromne osiągnięcie dla tak młodej artystki skutkowało jeszcze większym zapałem do pracy i motywacją do rozwijania kariery muzycznej. Drogę do wielkiej kariery otworzył jej pierwszy wielki przebój "Gondolierzy znad Wisły", napisany przez Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego specjalnie dla Ireny, który został wyróżniony w 1968 roku na festiwalu w Opolu. W 1968 roku artystka wyjechała na stypendium PAGART-u do Paryża. Tam została stypendystką w słynnej szkole wokalnej przy paryskiej Olympii, gdzie uczyła się w elitarnej pięcioosobowej klasie dla szczególnie uzdolnionych. Doskonaliła tam swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Wydała też pierwszy francuskojęzyczny singel dla wytwórni Philips, który promowała, występując na koncertach oraz w licznych programach radiowych i telewizyjnych we Francji, Belgii i Szwajcarii. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Rennes zdobyła aż trzy nagrody.

Po sukcesach w Europie zdecydowała się na powrót do Polski, gdzie w 1973 roku wzięła ślub z Marianem Zacharewiczem, na którym jednym ze świadków był Seweryn Krajewski. Jednak po 6 latach małżeństwo rozpadło się. Rok 1974 przyniósł Irenie Jarockiej pierwszy longplay pod tytułem „W cieniu dobrego drzewa”. To właśnie z tego krążka pochodzi utwór „Wymyśliłam Cię”, za który wokalistka zdobywa Nagrodę Publiczności i tytuł Przeboju Festiwalu podczas Przeglądu w Sopocie. Sama płyta sprzedała się w nakładzie znacznie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy i odniosła ogromny sukces komercyjny.

Wydany w 1976 roku drugi longplay, "Gondolierzy znad Wisły", powtórzył sukces debiutu i przyniósł przeboje takie jak: "Kocha się raz", "Sto lat czekam na twój list" i "Odpływają kawiarenki". Rok później Irena nagrała kolejny album, "Wigilijne życzenia", który zawierał 12 współczesnych pastorałek napisanych przez czołowych kompozytorów i podobnie jak dwa poprzednie uzyskał status złotej płyty. W tym samym roku wystąpiła u boku Andrzeja Kopiczyńskiego w filmie Motylem jestem, czyli romans 40-latka. Była to kinowa ekranizacja losów inż. Stefana Karwowskiego z serialu telewizyjnego Czterdziestolatek. Piosenkarka zaśpiewała do filmu kilka utworów m.in.: „Motylem jestem” czy „Po prostu człowiek”. Zagrała również w Teatrze Polskim w Waszyngtonie w sztuce „Piękny Widok” Sławomira Mrożka.

W roku 1977 artystka na stałe przeniosła się do Warszawy i podjeła naukę na Wydziale Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Jednocześnie z powodzeniem kontynuowała karierę na Zachodzie. Jako Irena Jarova podbiła RFN piosenką "Junge Liebe", czego efektem były występy w tamtejszej telewizji m.in. z Suzi Quatro i zespołem ABBA.

Kolejne lata to Koncerty w kraju i za granicą, m.in. w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Otrzymała wyróżnienie na Yamaha Pop Song Festival w Tokio za piosenkę "Odpływają kawiarenki". A w Polsce międzyczasie tryumfy święcił przebój "Beatlemania story" i nagrany z Budką Suflera piosenka „To za mało”.

W Leningradzie, podczas jej trasy koncertowej w Rosji, poznała Michała Sobolewskiego, który 9 lat później został jej drugim mężem. W roku 1982 przyszła na świat ich córka Monika. Rok później wyjechała do USA wraz z córką Moniką i mężem, informatykiem Michałem, który dostał tam pracę. Pobyt w Ameryce miał trwać dwa lata, jednak po przedłużeniu kontraktu rodzina osiedliła się tam na stałe. Po dziewięciu latach wokalistka otrzymała obywatelstwo amerykańskie.

Już na początku pobytu w Stanach Zjednoczonych Jarocka miała problemy z głosem. Lekarz zdiagnozował guzki na strunach głosowych spowodowane napięciem mięśni podczas rozmawiania w obcym języku. Jako lekarstwo zalecił jak najczęstsze wizyty w Polsce. Artystka przyjeżdżała więc co pewien czas do kraju na wakacje i koncerty, aby  odpocząć od języka angielskiego, który niszczył jej gardło. Sporadycznie wydawała też płyty. Płyta "Mój wielki sen" została wydana w 2001 oraz "Kolędy bez granic" w 2004 roku.

W 2007 roku ukazała się jej autobiografia w formie wywiadu rzeki książka "Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej" która jest formą oczyszczenia się, rozliczenia z przeszłością, nabrania do niej dystansu - Wydaje mi się, że odidealizowałam w niej swój obraz wykreowany przez media - wyjaśniała artystka. W 2008 roku do sklepów trafiła nowa płyta zatytułowana "Małe rzeczy”. Muzykę skomponowali m.in. Seweryn Krajewski i Jarosław Kukulski, a wśród autorów tekstów znaleźli się Jacek Cygan i Katarzyna Jamróz. Na krążku, oprócz premierowego materiału, znalazła się nowa wersja "Kawiarenek". Od tego czasu artystka zaczęła coraz częściej pojawiać się w Polsce.

Po wielu latach przerwy Irena wystąpiła na festiwalu w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie jako Muzykomaniak roku 2008. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”. W tym samym roku nagrała jeszcze nowy świąteczny album zatytułowany "Ponieważ znów są Święta". Irena Jarocka zmarła po długiej chorobie 21 stycznia 2012 roku w Warszawie. Do końca czuwał przy niej ukochany mąż. Pogrzeb Ireny odbył się 27 stycznia 2012 w kosciele św. Karola Boromeusza. Pochowana została w katakumbach na warszawskich Powązkach. Była laureatką wielu prestiżowych nagród na światowych festiwalach piosenki, a także plebiscytów prasowych i radiowych na najpopularniejszą piosenkarkę roku. W czasie swojej kariery nagrała ponad 20 płyt, w których z pasją wyrażała miłość do ludzi, piękno i radość życia.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego