Hanna Banaszak - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Hanna Banaszak

Hanna Banaszak urodziła się 24 kwietnia 1957 roku w Poznaniu. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek jazzowych i estradowych. Wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 20.i 30. oraz nowe piosenki, jest również poetką.
Na początku lat 70. śpiewała w lokalnym amatorskim zespole, a także w duecie z gitarzystą i wokalistą Piotrem Żurowskim (Hanna i Piotr). Na swoim koncie ma takie utwory jak "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Tak bym chciała kochać już", "W moim magicznym domu".

Na scenie ogólnopolskiej zadebiutowała w 1976 roku w konkursie "Młode Talenty" na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Później przez kilka miesięcy występowała w Centrum Variétés w Katowicach. Tam dała się poznać jako utalentowana wokalistka jazzowa. W latach 1977-1979 współpracowała z grupą Sami Swoi, z którą występowała na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in.: Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, Old Jazz Meeting w Warszawie, a także w Hanowerze w dawnym RFN. W konkursie wokalistów jazzowych na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w 1977 r. zdobyła III nagrodę. W 1979 r. wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zaśpiewała przebój Ludmiły Jakubczak pt. Szeptem. Na Festiwalu Sopot ’79 zdobyła III nagrodę w konkursie wytwórni fonograficznych za interpretację piosenki Z biegiem lat.

Karierę solową rozpoczęła w 1980 roku. Współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Wkrótce ukazały się też albumy: "Summertime", "Hanna Banaszak". Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych. Artystka użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” w filmie Witolda Leszczyńskiego „ Szeherezada” (1985). Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Portugalii, Japonii i w ośrodkach polonijnych Kanady i USA. W latach 1986–1994 nagrywała i występowała z Januszem Stroblem.

Hanna Banaszak ma również zainteresowania pozamuzyczne. Tomik wierszy, pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy, wydane zostały nakładem Oficyny Poetów w Krakowie. Wystawa fotografii, którą od kilku lat prezentuje w Polsce, jest opowieścią o podróży, która wypełnia większość jej życia. Całość jest zainscenizowana i opatrzona mało znaną muzyką z jej repertuaru. Podróż zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie, poszukiwanie prawdy i sensu bytu. Od wielu lat interesuje się psychologią cyt: "...ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy".

Zrealizowała recitale TV, m.in.: O czym marzy dziewczyna, Śpiewać jazz, Panienka z temperamentem, Wołanie Eurydyki, Zanim dojdziesz do brzegu. Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza etc..., a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W jednym z wywiadów czytamy; "...nagrody i splendory, choć stanowią miłe łaskotanie próżności, mają dla mnie znaczenie drugorzędne. Najciekawsza i zarazem najtrudniejsza jest dla mnie czysta kreatywność, stawianie sobie nowych wyzwań, bez powielania samej siebie i innych wzorców. Codziennie się zastanawiam nad istotą życia, jakby to miało dla niego jakieś znaczenie. Poza tym uparcie szukam prawdy. Zamiast pójść na skróty i częściej podpierać się cudzą myślą, przeważnie podążam własnym szlakiem, by odkrywać dawno już przez innych odkryte „ameryki”. Tak sobie utrudniam żywot i ku ubolewaniu samej siebie, bardzo to lubię".

W 2003 roku ukazał się album "Echa melodii zapomnianej", gdzie znalazły się m.in. piosenki "Na pierwszy znak", "Uliczka w Barcelonie", "Zatańczmy jeszcze raz", "Zapomniana piosenka". Ostatnia płyta Hanny Banaszak została nagrana w 2008 roku pt. "Kofta". Jest członkiem stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach.
W 2009 roku wystąpiła gościnnie na płycie TPWC (To prawdziwa wolność człowieka) w utworze Organizm. W 2013 otrzymała nagrodę Polskiego Radia - Honorowy Złoty Mikrofon. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor:
Agnieszka Debska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego