Ewa Bem - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Ewa Bem

Ewa Bem, właściwie Ewa Maria Bem-Sibilska urodziła się 23 lutego 1951 roku w Warszawie. Piosenkarka jazzowa, wykonująca także muzykę pop oraz blues, autorka tekstów piosenek. Debiutowała w 1969 roku w Grupie Bluesowej Stodoła. Później występowała z kwartetem Zbigniewa Seiferta. W 1972 roku wygrała konkurs wokalistów jazzowych w Lublinie. Razem z bratem Aleksandrem Bemem i Andrzejem Ibkiem na początku lat 70. założyła zespół Bemibek grający specyficzną mieszankę jazzu, bluesa, pop i bossa novy - coś, co dziś określa się mianem smooth jazz. W 1971 roku grupa triumfowała na różnych festiwalach, m.in. w Opolu oraz we Wrocławiu na festiwalu Jazz nad Odrą. Gdy odszedł Ibek oraz basista Tadeusz Gogosz, zespół zmienił nazwę na Bemibem. Jedyny album tej formacji był wydany w 1974 roku "Bemowe frazy", z którego pochodzi przebój "Podaruj mi trochę słońca".

W drugiej połowie lat 70. Ewa Bem występowała za granicą, głównie w Skandynawii i Europie Zachodniej. Rok 1980 to pasmo sukcesów krajowych i zagranicznych: występy na festiwalach na Kubie i w Indiach, główna nagroda na festiwalu opolskim, szereg wygranych plebiscytów i przebojowe nagrania radiowe przyniosły wokalistce tytuł Piosenkarki Roku '80. W tym samym roku ukazała się płyta "Ewa Bem", na której znalazły się takie hity, jak "Moje serce to jest muzyk", "Wyszłam za mąż, zaraz wracam" i "Żyj kolorowo". Artystka koncertowała m.in. z zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Henryka Majewskiego a także z większymi grupami, jak Big Warsaw Band, Alex Band i orkiestra Zbigniewa Górnego. Później współpracowała z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim, grupami Quintessence i Walk Away oraz wieloma innymi czołowymi polskimi muzykami jazzowymi.

W 1981 roku artystka nagrała album należący do prestiżowej serii Polish Jazz, zatytułowany "Be a Man". W ciągu kilku najbliższych lat Ewa wiele koncertowała - wystąpiła w Kenii, na festiwalu Jazz Jamboree '83 z towarzyszeniem zespołu Old Timers. Ankiety Jazz Forum Europejskiej Federacji Jazzowej za lata 1983, 1984 i 1985 - przyniosły jej tytuł pierwszej wokalistki jazzowej w Polsce i czwartej w Europie. Wkrótce Ewa Bem podjęła współpracę ze znanym pianistą jazzowym Andrzejem Jagodzińskim - duet był gorąco przyjmowany przez publiczność zarówno w Polsce, jak i podczas wielu występów za granica.

Lata 90. to powrót do występów z towarzyszeniem Big Band-ów oraz formacji jazzowych liderów. W 1994 podpisała umowę z Koch International w ramach której ukazały się płyty: Kolęda na Cały Rok w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, Bright Ella's Memorial w aranżacji Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kompaktowa reedycja znakomitych duetów z gitarzystą Markiem Blizińskim. W 1995 roku przyszła na świat jej druga córka Gabrysia i artystka poświęciła się rodzinie.

"Wielki Come Back" Ewy datuje się od 2000 roku, w którym odbył się jubileuszowy koncert wokalistki z udziałem m.in. Małgorzaty Walewskiej, Czesława Niemena i Jana Borysewicza. 13 października 2001 roku, ukazała się kolejna płyta - "Mówię tak, myślę nie", za który otrzymała dwa Fryderyki w kategoriach płyta roku i wokalistka roku. Album zawierał 13 pięknych współcześnie zaaranżowanych i wyprodukowanych piosenek. Z tego krążka pochodzą single "Sms-y", "Jak człowiek uparty", "Mówię tak myślę nie" i nowa wersja przeboju "Podaruj mi trochę słońca".

Po dobrym przyjęciu płyty "Mówię tak, myślę nie" Ewa Bem, wcześniej kojarzona głównie z jazzem, postanowiła kontynuować poszukiwania w kierunku muzyki popowej, nowocześnie wyprodukowanej i przyjaznej słuchaczowi. W kwietniu 2004 roku ukazał się album wokalistki pt. "ewa.ewa", na który złożyły się głównie covery m.in. "Niepewność" czy "Nie zadzieraj nosa" i starsze utwory wokalistki w nowych aranżacjach. Stylistycznie w charakterze poprzedniej i również nagrana z młodymi, ale uznanymi muzykami jest kontynuacją nowoczesnego popu. Płytę promowała piosenka "Moda na niemiłość".

Wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana w Opolu, a jej piosenki (np. "Żyj kolorowo", "Z tobą bez Ciebie", "Gram o wszystko", "Miłość to wielki skarb", "W poczekalni życia") stawały się dużymi przebojami. Może właśnie dlatego wokalistyka Ewa Bem wymyka się standardowej klasyfikacji: bo z jednej strony jest to jeden z najznamienitszych polskich głosów jazzowych, z drugiej strony interpretacja przebojów muzyki rozrywkowej (np. z idolem pop-estrady Piaskiem) jest u Ewy Bem profesjonalnym szlagierem.

Ewa Bem ma również na koncie albumy z piosenkami z repertuaru The Beatles ("Ewa Bem Loves The Beatles"). Z kolei płyta "Dla ciebie jestem sobą"(1987), nagrana z gitarzystą Markiem Blizińskim zawiera kompozycje twórców Kabaretu Starszych Panów - Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego - wykonywane kiedyś przez Kalinę Jędrusik (m.in. słynne "Bo we mnie jest seks").

W 2007 roku ukazał się album "Kakadu" będący powrotem do tradycyjnych jazzowych brzmień z lat 70. - Na pewno jest to klimatycznie zwrócone w stronę Bemibeku czy w ogóle takiego oldschoolowego brzmienia - powiedziała wokalistka w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia. Płyta została nagrana z udziałem pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, gitarzysty Jacka Królika, trębacza Roberta Majewskiego oraz Aleksandra Bema, który śpiewa w chórkach. Muzykę skomponował Joachim Mencel, natomiast sama wokalistka po raz pierwszy napisała wszystkie teksty. - Pisanie sprawiło mi nieopisaną radość, nawet nie myślałam, że będę się z tego tak cieszyła i żałuję, że rzecz jest już zamknięta. Wypatruję teraz kolejnej sposobności, żeby pisać nowe teksty – mówiła.
Po śmierci córki w listopadzie 2017 odwołała wszystkie zaplanowane występy i ostatecznie w czerwcu 2018 ogłosiła zakończenie kariery.

Autor:
Alicja Witkowska

Źródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego