Eleni - Polska Estrada - Historia Artystów Polskiej Estrady

Polska Estrada
Przejdź do treści

Menu główne:

Artyści

Eleni

Helena Dzoka lub Tzoka z domu Milopulos, powszechnie znana jako Eleni urodziła się 27 kwietnia 1956 w Bielawie koło Wrocławia – polska piosenkarka pochodzenia greckiego. Z muzykę zetknęła się w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Faktycznie zadebiutowała jako 13-latka w siódmej klasie szkoły podstawowej w Bielawie. Wraz z koleżankami Eleni wystąpiła pierwszy raz przed publicznością z zespołem Niezapominajki! W szkole średniej należała do wokalnego tercetu Ballada, który tworzyła z dwiema koleżankami. Wszystkie trzy grały na gitarach i śpiewały. Po egzaminie maturalnym w 1975 roku została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Repertuar zespołu opierał się wyłącznie na muzyce greckiej, gdzie śpiewano i przedstawiano tańce greckie. Myślała, że pośpiewa w zespole przez rok traktując to, jako przygodę, a potem znów będzie zdawać na studia. Ta przygoda trwa do dziś!

Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych. Pierwszą płytę długogrającą - "Po słonecznej stronie życia" nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku. W następnych latach ukazały się jej kolejne płyty długogrające: "Moja miłość" , "Buzuki disco", " Ty jak niebo, ja - jak obłok", "Lovers", "Grecja raz jeszcze", "Morze snu", "Muzyka Twoje imię ma", "Miłość jak wino", "Wakacyjny flirt" , "Moje Credo", "Nic miłości nie pokona" oraz "Kolędy Polskie". Za większość z powyższych pozycji Eleni otrzymała "Złote Płyty".

Eleni posiada w swoim repertuarze wiele standardów światowych, a ponadto sama wylansowała i wyprowadziła na pierwsze miejsca krajowych list przebojów takie utwory jak: "Do widzenia mój kochany", "Bawmy się, śmiejmy się", "Chcę kochać", "Za wszystkie noce", "Na miłość nie ma rady", "Ballado, hej" i "Miłość jak wino". Przez trzy kolejne lata Eleni wygrywała plebiscyt "Lata z Radiem" za co uhonorowano ją tytułem "Królowej Polskiej Piosenki. W roku 1986 piosenkarka otrzymała bardzo prestiżową nagrodę "Victora". Wielokrotnie występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, brała udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz w Good News Festival w Częstochowie.

Oprócz występów na większych krajowych scenach, Eleni śpiewała kilkakrotnie w Paryżu oraz Szwecji, stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Nagrała ponad 20 płyt w milionowych nakładach, zdobyła aż osiem "Złotych Płyt" oraz dwie "Platynowe Płyty".  

1 lutego 2006 roku, z okazji 30-lecia pracy artystycznej, Eleni wydała książkę "Nic miłości nie pokona". Książka jest rozmową z Robertem Mirosławem Łukaszukiem z Biura Prasowego klasztoru jasnogórskiego o jej życiu, miłości, cierpieniu i rozmowach z Bogiem.
24 września 2008 Rada Miasta przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielawy.
Obecnie Eleni występuje ze swoim zespołem pod kierownictwem Kostasa Dzokasa. Aktualnie Eleni związana jest z firmą fonograficzną HELLENIC, która to wznowiła niemalże całą dyskografię Eleni na kasetach i płytach CD.

Autor:
Alicja Witkowska

Żródło materiału:
internet, różne

Kontakt: mediapolonii@gmail.com
copyright © 2019
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego